Michal Blaško / / Kultúra
V dňoch 9.-10. septembra sa Bratislava stane miestom medzikultúrneho dialógu i zábavy v jednom v podobe festivalu World Music Festival Bratislava. Premiéra tohto jedinečného podujatia vychádza z predošlej úspešnej série koncertov World Music zo Slovenska a Festivalu perkusií.

V sobotu 10. septembra o 19:00 sa v bratislavskom klube Ateliér Babylon uskutoční Galakoncert festivalu World Music v Bratislave. Na tomto štvorkoncerte vystúpia hudobníci z Francúzska, Izraela a Grécka, ale aj niekoľkých latinskoamerických krajín a Slovenska.

Program otvorí dvojica hudobníkov z Francúzska – gitarista Kevin Seddiki a perkusionista Bijan Chemirani. Gitarista Kevin Seddiki je držiteľom prestížneho ocenenie Európske gitarové ocenenie/European Guitar Award 2009. Spolu s perzským perkusionistom, ktorý je známy z mnohých výborných projektov, zahrajú hudbu zo spoločného albumu Imaginarium, ktorý prirodzene spája tradičnú hudbu rôznych národov s džezom a klasickou hudbou.

worldmusic festival

Izraelský hráč na rámové bubny Zohar Fresco a grécky muzikant Christos Barbas, špecialista na bambusovú flautu ney, predvedú inú podobu world music, orientovanú skôr na Blízky východ. Zohar Fresco je špičkovým hudobníkom, ktorý spolupracoval z jazzovými aj world music hudobníkmi a v roku 2015 vydal úspešný album s vlastnými skladbami. Cd Tof Miriam je inšpirovaný hudbou Blízkeho východu a nástrojom tof miriam (zarb, tombak).

Tretím účinkujúcim večera bude skupina Corcovado Salsa Club, ktorá pozostáva z hudobníkov z Peru, Guatemaly, Kuby, Mexika a Rakúska. Sú mladí, energickí a hrajú zmes latinskoamerických štýlov ako salsa, reggaeton, merengue, bachata a podobne.

Prierez ľudovou hudbou Slovenska v autentickom podaní predvedie domáca hviezda – ľudová hudba Muzička, ktorá sa ako jediný slovenský predstaviteľ tradičnej hudby (tzv. roots music) dostala do celosvetovej TOP 10 výberovky magazínu fRoots v roku 2015.

Tento jediný platený koncert by mal byť dôstojným vyvrcholením festivalu, ktorého koncerty, workshopy a iné sprievodné akcie budete môcť navštíviť v piatok a sobotu, 9. a 10. septembra pod hlavičkou World Music Festival Bratislava.

[youtube AAfUsGzFUnY 720 410]

Viac informácii na worldmusicfestival.sk.

TS WMF (Vladimír Potančok)
0
Komentovať (0)