dailymail.com

Lukáš Mužla / / Série
Dažďové pralesy sú dodnes domovom tých najzachovalejších domorodých kmeňov našej planéty. Kmeň Awá je jedným z nich.

Ľudia z tohto kmeňa žijú v hlboko v Amazonskom pralese a sú asi najohrozenejším etnikom sveta. Podľa odhadov ostalo z kmeňa len posledných 500 ľudí. Dôvodom vymierania sú najmä vraždy a zabíjanie domorodých obyvateľov ilegálnymi drevorubačmi, ktorí si myslia, že im prales patrí. No opak je pravdou, títo ľudia sú s pralesom a prírodou tak prepojení, že sa to bežnému človeku zdá neskutočné. Veď posúďte sami!

Pred pol storočím tvorilo kmeň Awá asi 10 000 ľudí. Zabíjanie ich postavilo na čelo ohrozených etník nášho sveta.  Títo ľudia žijú v pralese úplne jednoduchým životom. To, čo si vážia najviac, je príroda a možnosť žiť v jej srdci.

dailymail.com
dailymail.com
dailymail.com
dailymail.com

Po útokoch európskych kolonistov  však museli títo ľudia utekať stále hlbšie a hlbšie do lesov. Dnes žijú poslední členovia tohto etnika v najvýchodnejších častiach Brazílskeho dažďového pralesa, kde sa pred moderným svetom úspešne schovávajú. Do ich sveta sa podarilo dostať fotografovi Domenicovi Pugliese, ktorý odhalil svetu ich milé tajomstvo.

dailymail.com
dailymail.com
dailymail.com
dailymail.com

Prírodu majú tak radi, že ženy z kmeňa začali pred storočiami dojčiť zvieratá. Veveričky, opice a iné, všetky sa stali členmi jednotlivých rodín a v živote ľudí zaujali dôležitú úlohu. Ako vďaku za mlieko, ktoré im ženy dávajú, pomáhajú ľuďom s každodennými činnosťami, ako je rozbíjanie orechov či zhadzovanie ovocia z vysokých stromov.

dailymail.com
dailymail.com
dailymail.com
dailymail.com

Pugliese cestoval za kmeňom Awá spolu s jedným novinárom a antropológom dva dni po prúde Amazonky. Keď konečne našli ľudí z kmeňa Awá, tí neverili vlastným očiam. Ľudia letiaci po rieke… Po zoznámení nevedeli pochopiť, ako môže dospelý človek opustiť svoju rodinu a venovať sa inej práci. Pre nich je rodina všetkým.

dailymail.com
dailymail.com
dailymail.com
dailymail.com

Ľudia z kmeňa Awá domestifikovali niekoľko divých zvierat. Divoké prasce, veveričky, papagáje a mnohé iné, no najobľúbenejším zvieraťom je tu opica. Aj keď sú zvieratá dôležitou súčasťou ich potravy, akonáhle sa žena rozhodne niektorú z opíc alebo veveričiek dojčiť, stáva sa okamžite členom rodiny.

dailymail.com
dailymail.com
dailymail.com
dailymail.com

Z 10 000 ľudí zostalo v 21.storočí len pár stoviek. Vyvražďovanie a choroby, ktoré priniesli európski kolonisti do Nového sveta, pripravili našu planétu o jeden z najčistejších ľudských etník. Príbeh kmeňu Awá je príbehom, ktorý sa odohral mnohým ďalším domorodým kmeňom po celom svete. Pri modernizácii a globalizácii ľudstvo celkom zabudlo na skutočnú hodnotu prírody a tých, čo ju skutočne poznajú, je čoraz menej…

0
Komentovať (0)