Foto: CERN

Vo Veľkom hadrónovom urýchľovači (LHC) detegovali neutrína.

Fyzikom v CERNe pracujúcim na LHC sa podaril mimoriadny úspech. Po prvýkrát sa totiž podarilo detegovať častice označované za duchov. Ide o neutrína, nepolapiteľné častice, ktoré nereagujú takmer s ničím. 

Nepolapiteľné častice

Neutrína vznikajú pri kolíziách vo hviezdach. Sú vlastne všade, a aj teraz, pri čítaní tohto článku, letia vaším telom, avšak bez toho, aby ho nejako poškodili. Neutrína sú jedny z najpočetnejších subatomárnych častíc vo vesmíre, uvádza portál Science Alert. Nenesú však žiadny náboj, majú takmer nulovú hmotnosť a letia priestorom rýchlosťou svetla. Pre neutrína je vesmír v podstate nehmotný, dokážu prechádzať cez všetko – cez vaše telo, cez budovu, ale aj cez celé planéty a to bez toho, aby spôsobili škodu alebo spomalili.

Foto: CERN

V LHC sa poradilo zachytiť šesť interakcii neutrín, zistených pomocou neutrínového detektora FASER, uvádzajú fyzici v štúdii publikovanej v časopise Physical Review D. „Pred týmto projektom neboli nikdy zachytené neutrína, ktoré vznikli pri zrážaní v urýchľovači častíc,“ povedal fyzik Jonathan Feng vo vyhlásení.

Vzácne častice z urýchľovača

Hoci neutrína iba zriedka interagujú, neznamená to, že nikdy. Detektory umiestnené v Antarktíde, v Japonsku alebo vo Fermilabe v Illinois používajú citlivé polia fotodetektorov, ktoré sú navrhnuté tak, aby zachytili záblesky svetla, ktoré sa objavia napríklad pri interakcii neutrína s inými časticami v úplnej tme.

Vedci už dávno chceli študovať neutrína, ktoré sú produkované urýchľovačmi častíc. Je to preto, že neutrína, ktoré vznikajú týmto umelým spôsobom, nie sú nijako preskúmané.

Foto: CERN

Ako vyvolanie filmu

Detektor FASER je zostavený z platní olova a volfrámu medzi ktorými sa nachádza vrstva emulzie. Počas experimentov v LHC, neutrína prechádzajú týmto detektorom a môžu sa zrážať s jadrami kovov v platniach a stopy týchto kolízií ostanú zaznamenané v emulzii. Funguje to podobne ako fotografia na film. Platne je potrebné vyvolať a potom môžu fyzici analyzovať stopy častíc, aby zistili, čo ich vytvorilo. Aby to nebolo jednoduché, neutrína môžu byť rôzne – elektrónové, miónové a tauové. K nim tiež existujú antineutrínové náprotivky.

Foto: CERN

Pilotný projekt FASER bol uskutočnený už v roku 2018, no až teraz prišli výsledky. Detektor bol pomerne malý, s hmotnosťou iba 29 kilogramov. Fyzici teraz pracujú na zlepšenom detektore, ktorý váži 1 100 kilogramov. Ten bude výrazne citlivejší a kým pilotný projekt zachytil „iba“ 6 neutrínových interakcií, očakávajú, že nový detektor ich bude zachytávať až 10-tisíc.

Nájdeme tak neutrína s najvyššou energiou, aké boli kedy človekom vyrobené,“ uviedol fyzik David Casper z projektu FASER.

Uložiť článok

Najnovšie články