Foto: Bic [CC BY-SA 3.0], from Wikimedia Commons, Lena Dogan (YouTube)

V Trondheime nájdete celosvetový unikát.

Masová doprava na bicykli je zakorenená najmä v nížinatých krajinách. V Holandsku či v Kodani je jazda na bicykli pohodlná, nenáročná a bežnejšia ako cestovanie autobusom. Ak však chcete jazdiť na bicykli v meste, ktoré neleží na nížine už sa trochu zapotíte. V nórskom Trondheime si však zo strmých kopcov ťažkú hlavu nerobia. Cyklistom už pred rokmi postavili akýsi „výťah“. Je prvým a aj jediným na svete. 

Časť redakcie portálu Interez sa včera vďaka Cestovateľskému kinu zúčastnila expedície do krásnej škandinávskej exotiky. Prednáška s cestovateľom a fotografom Róbertom Tarabom ukázala tie najkrajšie zákutia Nórska a ponúkla aj pohľad do nórskej spoločnosti a fungovania krajiny s azda najdokonalejšie fungujúcim sociálnym systémom na svete. Na krásnej, pomerne drahej krajine, nás prekvapil svetový unikát v Trondheime. Cyklistický výťah.

Je to šialené, nepredstaviteľné ako v Nórsku všetko funguje. Róbert Taraba nás o tom počas svojej prednášky presvedčil. Cyklistický výťah v treťom najväčšom meste krajiny Trondheim je dôkazom toho, že keď spoločnosť pomaly už nemá problémy, ktoré by bolo treba riešiť, môže vymyslieť aj takúto „hlúposť“. Myslené v tom najlepšom možnom významne, pretože cyklistický výťah, ktorý je v prevádzke už viac ako dve desaťročia, je naozaj zaujímavým unikátom.

Trondheim Bicycle Lift (Elevator)

V roku 1993 sa nazýval Trampe bicycle lift, dnes po rekonštrukcii a s novým majiteľom je to CycloCable. Trondheim je typické študentské mesto, kde je jazda na bicykli takmer taká bežná ako v Holandsku či v Dánsku. Zvládnuť 130 metrov dlhé stúpanie ulicou Brubakken v centre mesta by nebol žiadny problém. Prečo sa ale trápiť, keď vám môže pomôcť akýsi výťah?

Trampe-the-bicycle-lift-in-trondheim-norway

Trampe Bicycle Lift

Od roku 1993 prepravil už viac ako 220 tisíc ľudí. Využívajú ho miestni cyklisti, skateboardisti aj mamičky s kočíkom. Okrem toho je známou turistickou atrakciou. Nikde inde ako v Trondheime totiž nič podobné nenájdete. Lístky na výťah, lanovku, či ako už tento vynález nazvať, je možné zakúpiť priamo v jeho „spodnej stanici“.

Použitie CycloCable je veľmi jednoduché. Pravú nohu cyklista namiesto na pedál umiestni na akúsi platňu, ľavá ostáva na pedáli. Po stlačení tlačítka vás platňa ťahá smerom do kopca rýchlosťou približne 7 km/h. Komu by sa to zdalo rýchlo, uistí ho fakt, že tu nájdete aj bezpečnostné tlačidlo, ktoré celý systém zastaví. Za viac ako 25 rokov prevádzky však na CycloCable nedošlo k žiadnej nehode.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy