itafilm

Michal Blaško / / Série
Po úspechoch v nezávislých filmoch konečne získal uznanie širšej verejnosti. Za úlohu Leeho Chandlera v oceňovanej dráme Miesto pri mori, ktorá práve prichádza do našich kín, získal Oscara, Zlatý glóbus aj britskú cenu BAFTA. Aký je príbeh Caseyho Afflecka, mladšieho brata hollywoodskej hviezdy Bena?

Casey Affleck, celým menom Caleb Casey McGuire Affleck, sa narodil v roku 1975 v mestečku Falmouth, v americkom štáte Massachusetts. Jeho prvé herecké skúsenosti sú späté s pomerne tragickými udalosťami. Po odlúčení od otca, ťažkého alkoholika, musel ako deväťročný na terapeutických stretnutiach rodín bývalých alkoholikov prehrávať ťažké momenty z rodinného života.

Rolu otca v jeho živote prebral o päť rokov starší brat Ben. S ním a jeho partiou trávil väčšinu času, čo sa podpísalo na urýchlenom dospievaní mladého Caseyho. Vďaka matkiným kontaktom v divadelnom a televíznom svete sa obaja bratia ako tínedžeri začali objavovať v reklamách a ako komparz vo filmoch, nad hereckou kariérou však Casey začal uvažovať až na strednej škole. Veľkú úlohu vo svojom rozhodnutí do dnes pripisuje učiteľovi Garrymu Specovi: „Ukázal mi, že herectvo môže byť zábava, že môže byť uspokojujúce.“

Ďalšie udalosti Caseyho príbehu pôsobia ako klišé zo začiatkov takmer každej hollywoodskej hviezdy. V osemnástich sa odsťahoval do Los Angeles, kde pracoval v reštaurácii a snažil sa preraziť na filmových castingoch. V L.A. žil v malom byte s Benom a ich priateľom z detstva, Mattom Damonom.

Jeho prvá úloha bola v roku 1995 rola sociopatického tínedžera Russella Hinesa v mokumente režiséra Gusa Van Santa s názvom To Die For… Ako dvadsaťročný sa pri natáčaní filmu sa spoznal s rovesníkom – dnes tiež oscarovým hercom – Joaqinom Phoenixom. Malú úlohu si zas zahral po boku brata Bena v známom filme Dobrý Will Hunting.

Po tom však podľa jeho vlastných slov nasledovalo „temné obdobie“, v ktorom bol jeho potenciál nevyužitý. Po malej roly v teen komédií Prci prci prcičky 2 či kritikmi pod zem znesenom trileri Duše mŕtvych sa dostal medzi hviezdami nabité obsadenie Dannyho jedenástky. Na túto skúsenosť však nespomína v najlepšom: „Väčšinu času som trávil v pozadí, dobrých tridsať metrov od kamery.“

Prelom v Caseyho kariére nastal, keď mal 32 rokov. V roku 2007 sa zaskvel po boku Brada Pitta vo westernovej dráme Zabitie Jesseho Jamesa zbabelcom Robertom Fordom, ktorá mu vyniesla nomináciu na Oscara v kategórií Najlepší herec vo vedľajšej úlohe. Práve na tomto nakrúcaní mu pri návšteve brat Ben ponúkol hlavnú úlohu vo svojom režijnom debute Zbohom, baby. 

Napriek obrovskému úspechu sa Affleck rozhodol po prvýkrát postaviť na opačnú stranu kamery. Režisérom dodnes mnohými nepochopeného dokumentu I’m Still Here o Joaquinom Phoenixom sa stal prirodzene. Zvláštny film z roku 2010 o Phoenixovej snahe preraziť vo svete hip-hopu bol však pre Caseyho posledným zakopnutím pred skutočnými bránami Hollywoodu.

Po krimi dráme Oheň ohňom po boku Christiana Balea a nolanovke Interstellar podal čerstvý štyridsiatnik Affleck zatiaľ svoj životný výkon v dráme Miesto pri mori (orig. Manchester by the Sea). V nej stvárňuje údržbara Leeho Chandlera, ktorý zisťuje, že po smrti brata sa stal poručníkom svojho šestnásťročného synovca Patricka. Plný obáv sa tak vracia do mestečka Manchester by the Sea, v ktorom vyrastal. Tam je nútený sa vyrovnať so svojou minulosťou, ktorá ho odlúčila ako od exmanželky Randi, tak od komunity, v ktorej vyrastal.

Affleckov výkon mnohí považujú za jeden z najlepších za posledné roky a nebude prekvapením, keď sa v nasledujúcich rokoch ukáže na filmových plátnach čoraz častejšie. Jeho najbližším filmom bude dráma A Ghost Story s Rooney Mara, následne chystá svoj hraný režijný debut s názvom Light of My Life.

Prídťe sa na Caseyho Afflecka pozrieť do kina. Oscarová dráma Miesto pri mori má slovenskú premiéru už tento štvrtok 2. marca 2017. Na vaše plátna ju prináša spoločnosť Itafilm.

Pozri aj: 10+1 filmov o cestovaní v čase, nad ktorými sa budete zamýšľať celé hodiny

TS Itafilm


Komentovať (0)