Foto: Unsplash.com

Každý by chcel, aby sa mu ovocie nekazilo.

Začiatkom decembra sa začalo v americkom Seattli predávať unikátne jablko. Bolo šľachtené od roku 1997 na Washingtonskej štátnej univerzite. Vzniklo z kríženia odrôd Honeycrisp a Enterprise. Jeho nespornou výhodou je, že si zachováva čerstvosť a kvalitu aj po 12 mesiacoch skladovania v chlade.

Pôvodné označenie jablka bolo WA38, no bolo premenované na Cosmic Crisp. Vyznačuje sa rovnomerne sfarbenou tmavočervenou šupou, ktorá pripomína nočnú oblohu a preto dostala aj také pomenovanie.

Je to veľmi svieže jablko, relatívne tvrdé, s vyváženým pomerom sladkosti a kyslosti a je veľmi šťavnaté,“ opísala novinku členka tímu Kate Evans s tým, že dužina hnedne veľmi pomaly a červené jablko si zachováva výbornú kvalitu počas desiatich až dvanástich mesiacov, ak ho ľudia uskladnia v chlade.

Jablko Cosmic Crisp. Foto: PVM [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons

Cosmic Crisp môžu pestovať výhradne v štáte Washington, kde už vysadili viac ako dvanásť miliónov stromčekov. Obmedzenie na pestovanie vo Washingtone sa vzťahuje na 10 rokov. Výskum a šľachtenie odrody stálo až 10 miliónov dolárov (8,97 milióna eur).

Štát Washington je najväčším producentom jabĺk v USA a to až 70% z celkovej produkcie, preto je aj logické, že nová odroda vznikla práve tu.  Jablká sú v USA druhým najpredávanejším ovocím po banánoch.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )