Michal Blaško / / LifeHacking
Každý pozná ten pocit po obdržaní výplaty… Po pár dňoch vám ostane pár eur a vy ani len netušíte, kam sa všetky peniaze podeli....

Každý pozná ten pocit po obdržaní výplaty… Po pár dňoch vám ostane pár eur a vy ani len netušíte, kam sa všetky peniaze podeli. Práve pre toto sme si pre vás pripravili jeden z najúčinnejších spôsobov, ako spravovať svoje osobné financie či rodinný rozpočet. Všetko, čo musíte urobiť, je rozdeliť si peniaze do šiestich pohárov. Každý pohár bude zodpovedný za jednu oblasť vášho života. Ak sa budete tejto metódy držať, nikdy nebudete míňať viac, ako máte po obdržaní výplaty v pláne.

Prečítajte si, ako tento jednoduchý spôsob funguje a aspoň jeden mesiac ho vyskúšajte aj v praxi. Ak sa vám osvedčí, môžete s ním pokračovať aj naďalej a posunúť tento nápad aj vašim známym. Poďme na to.

financie poharPohár #1

Základné životné potreby (55% svojho rozpočtu)

Peniaze v tejto nádobe sú určené na pokrytie nevyhnutných denných výdavkov a platenia potrebných faktúr a pod. Samozrejme, že tieto peniaze sa týkajú aj nájmu, dopravy, daní, či potravín.

[separator type=“thin“]

financie pohar2Pohár #2 

Zábava (10% svojho rozpočtu)

Tieto peniaze môžete využiť pre vaše potešenie. Či už sú to nákupy, výlety, koncerty, alebo kultúrne udalosti. Tieto peniaze proste miňte tak, ako len chcete vy.

[separator type=“thin“]

financie pohar2Pohár #3

Dlhodobé sporenie (10% svojho rozpočtu)

Tento pohár bude zárukou pre vašu budúcnosť. Tieto peniaze môžete využiť na investície a vytváranie pasívnych príjmov. Pohár by ste mali brať skutočne vážne a „odkladať“ si do neho peniaze až dovtedy, kým nebudete mať úplnú finančnú slobodu.

[separator type=“thin“]

financie pohar2Pohár #4

Vzdelanie (10% svojho rozpočtu)

Na vzdelanie určite netreba zabúdať. Aj keď to už nebude to školské vzdelanie, stále sa môžete posúvať ďalej aj sami. Osobný rast je veľmi dôležitý a investícia do seba v takejto forme je nenahraditeľná. Použite tieto financie na nákup kníh, vzdelávacích CD, kurzov, či softvérov. Výsledok sa v jeden deň určite dostaví!

[separator type=“thin“]

financie pohar2Pohár #5

Súkromné zásoby (10% svojho rozpočtu)

Tieto úspory môžu byť použité pre veľké nákupy. Môžete ich minút napríklad na nákup vašej vysnívanej TV, auta, prípadne bytu. Berte to ako váš rezervný fond, ktorý treba neustále dopĺňať.

[separator type=“thin“]

financie pohar3Pohár #6

Charity, dary (5% vášho rozpočtu)

Tieto peniaze si odkladajte na nákup darčekov pre vašich známych a blízkych. Či už pôjde o narodeniny, svadby, alebo iné oslavy. Samozrejme, že ich môžete darovať rôznym dobročinným spolkom, ktoré sú vám najsympatickejšie. Sme si istí, že o takých určite viete.

0
Komentovať (0)