Foto: Twitter (ConversationEDU)

Archeológom sa podaril učiniť ohromný objav.

V jaskyni v Južnej Afrike našli kresbu, ktorej vek sa datuje na 70 tisíc rokov. To z nej robí najstaršiu známu kresbu vyprodukovanú človekom. Jaskyňa Blombos sa nachádza na južnom pobreží krajiny. Výskum viedol profesor Christopher Henshilwood z univerzity v nórskom Bergene. Podľa všetkého túto jaskyňu využívali lovci zberači, ktorí sa tu zvykli počas lovu ubytovať na jeden až dva týždne.

Kresba sa skladá z krížového vzoru. Ten pozostával zo šiestich línii. Kresba dostala prezývku hashtag doby kamennej. Línie na kresbe mohli byť omnoho komplexnejšie. Predpokladá sa, že boli zničené zubom času. Vedci sa domnievajú, že kresba bola pravdepodobne vytvorená okrovými farbičkami, ktorých koniec sa mal dosahovať šírku od jedného do troch milimetrov.

Ide o abstraktný vzor, ktorý musel mať pre autora nejaký význam,“ hovorí Henshilwood. „Je to dôkaz, ktorý celkom jasne hovorí, že v dobe kamennej dokázali ľudia uchovávať informácie aj mimo svojej hlavy.“ V tejto jaskyni sa však nenachádzala len samotná kresba. Vedci tu objavili množstvo artefaktov, ktorých vek sa pohybuje od 70 do 100 tisíc rokov.

Tento objav predčil predošlú najstaršiu kresbu vytvorenú človekom, ktorá dosahovala vek 30 tisíc rokov. Archeológovia samozrejme svoj objav podrobili detailným testom a preukázali tak, že skutočne išlo o prácu ľudskej ruke. Ide o nezvratný dôkaz, že homo sapiens na území Afriky vykazoval známky moderného správania. Tento fascinujúci objav nám ponúka jedinečný náhľad do života našich dávnych predkov.

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)