foto: Unsplash

Ak nastane vo vzťahu nevera, s kým to je najčastejšie? Dlhoročná štúdia ukázala, že ľudia podvádzajú svojich partnerov s tými, kto im je najbližší.

Keď sa zaľúbime, často si myslíme, že tak ideálny vzťah nám vydrží navždy. Po nejakom čase ale zvyčajne prichádza „vytriezvenie“ a je len na partneroch, ako sa s tým dokážu vyrovnať. A niekedy, aj keď sa vzťah nerozpadne, môže nastať situácia, že niektorí z partnerov hľadá niečo, čo mu jeho druhá polovica nevie dať. A tak často dôjde nevere. S kým ale najčastejšie nevera prebehne?

Touto otázkou sa zaoberali aj výskumníci z univerzity v Colorade. Zisťovali, s kým najčastejšie neverníci svojho partnera podvedú. V prvom rade, na výskumnej vzorke zisťovali, či vôbec niekedy svojho partnera podviedli. Z 13-tisíc Američanov, priznalo neveru 21% mužov a 13% žien. Tých, ktorí sa k nevere priznali sa ďalej pýtali, s kým svojho partnera podviedli.

Na výber mali blízkeho priateľa, ďalej suseda/kolegu/ známeho, potom nezáväznú známosť a nakoniec osobu, ktorej za neveru zaplatili. Či už muži alebo ženy, najčastejšie zažívali neveru s blízkym priateľom a to vyše polovica z opýtaných (53,5%). Ďalej to bola kategória sused/kolega/známy s 29% a nezáväzná známosť s 21%. Platenie za sex priznalo 8%, pričom v tejto skupine dominovali muži. U žien to bolo len veľmi nízke percento.

Foto: Pixabay

Zo štúdie vyšlo, že najviac vo vzťahoch podvádzajú muži a najčastejšie sa podvádza s blízkym priateľom resp. priateľkou. Dôvodom toho môže byť to, že s blízkym priateľom sa tí, čo sa rozhodli pre neveru, stretávajú najviac a zdôverujú sa im so svojimi problémami a hľadajú v nich útechu, oporu ale aj pobavenie a potešenie.

To, či títo neverníci hľadajú aj niečo iné ako sex, výskumníci nezisťovali. To by chcela v následnom pokračovaní štúdie zistiť psychologička Lindsay Labrecque: „Zaujímalo by ma, či manželia, ktorí majú mimomanželský sex s partnermi, ako napríklad blízkym priateľom alebo spolupracovníkom, si vyberajú takúto známosť ako záväzok na vytvorenie nového vzťahu“. 

Pozri aj: Aj takto sa dá odhaliť nevera. Žene stačil jeden pohľad na fotografiu mesta a hneď vedela, že manžel ju podvádza

thedenverchannel.com
Príbehy
0
Komentovať (0)