Pixabay

V dnešnej dobe je elektrická energia dôležitou súčasťou nášho života. Bez nej by sme naozaj nevedeli zaobísť, dokonca ani pri každodenných činnostiach.

Výroba elektrickej energie so sebou prináša zložitý proces. Negatívnym prvkom stále ostáva to, že má zlý vplyv na našu planétu.  V meste Las Vegas vymysleli niečo neuveriteľné. Ľudia vyrábajú elektrinu tým, že kráčajú po chodníkoch. Mesto sa tak stalo prvým na svete, ktoré prišlo s týmto geniálnym nápadom. Nasledujúce riadky vás presvedčia o tom, že mesto Las Vegas je skvelým vzorom pre celý svet.

Keď vznikne dobrá myšlienka či skvelý nápad, treba ho zrealizovať. To si povedali aj v meste Las Vegas a výsledok na sebe nenechal dlho čakať. Ulice mesta svietia úplne zadarmo a navyše tento spôsob výroby elektriny nezaťažuje životné prostredie, pretože je ekologický.

Je to naozaj veľmi pozitívna správa.  Naša planéta nám dáva dostatočné varovné signály, aby sme zmenili spôsob života a nezaťažovali životné prostredie. Aj napriek tomu, že sa táto zmena neuskutoční zo dňa na deň, je dobré, keď sa o to stále pokúšame a znižujeme produkciu oxidu uhličitého, ktorý spôsobuje globálne otepľovanie.

The school building
engoplanet

Jednoduchý a ekologický spôsob

Veterné turbíny, solárne panely či obrovské elektrárne. Výroba elektrickej energie nie je až taká jednoduchá ako sa nám zdá. V meste Las Vegas ľudia vyrábajú elektrinu bez toho, aby si to uvedomovali. Neveríte? Na výrobu energie im stačí niečo veľmi jednoduché. Ľudská chôdza. Mesto prišlo s naozaj ukážkovým nápadom toho, že kinetická energia vyvíjaná človekom sa dá veľmi užitočne premieňať na elektrinu bez emisií. Spoločnosť EnGoPLANET (New York) v spolupráci s mestom nainštalovalo v uliciach pouličné lampy. Nie sú až tak celkom obyčajné. Inteligentné pouličné lampy sú napájané solárnymi panelmi a kinetickou energiou.

skok
Kolotv

 Solárne panely

Spôsob, akým ľudia vyrábajú energiu, je veľmi jednoduchý. Stačí prejsť po mieste, kde sú umiestnené bloky. Tie vďaka skrytému mechanizmu prenášajú kinetickú energiu do solárnych panelov. Celý proces spočíva v tom, aby po týchto paneloch prechádzali ľudia, pretože práve ich krokmi vyrábajú energiu, pomocou ktorej mesto svieti. Ak stále neveríte, že to naozaj funguje, ale sa to ťažko predstavuje, nasledujúce video vás presvedčí o tom, že je to naozaj jednoduché:

[youtube lHnuH_gUcRw 720 410]

Je to naozaj neuveriteľný spôsob, ako oslobodiť našu krajinu od rôznych škodlivých látok. Všetko, čo človek môže urobiť, je len obyčajný krok. Tieto panely sa stali dokonca atrakciou, kde sa chodia ľudia doslova ,,vyskákať“, aby tak prispeli k tomu, že sa vyrobí omnoho viac energie.

EnGoPLANET

Toto inteligentné ,,svetlo ulice“ je inovatívne, multifunkčné a moderné riešenie pouličného osvetlenia poháňané kinetickou a slnečnou energiou. EnGoPLANET dodáva svetlo uliciam, parkom, parkoviskám, firemným a univerzitným kampusom. Tým vytvára príťažlivé a moderné vizuálne prostredie, ktoré nebude len podporovať obnoviteľné zdroje energie, ale aj zníži údržbu. Hlavnou víziou spoločnosti EnGoplanet je nainštalovať svetelné osvetlenia tohoto druhu na miesta, kde verejné osvetlenie chýba.

Vedeli by ste si predstaviť život bez elektrickej energie? Obzrite sa okolo seba a napočítajte, koľko zariadení, prostriedkov či produktov je poháňaných práve ňou. Napočítali ste veľa? A teraz si predstavte, že táto energia má okrem nášho potešenia skôr negatívne vplyvy na naše prostredie. Mesto Las Vegas a spoločnosť EnGoplanet je skutočne inšpiráciou a malo by nám byť veľkým vzorom, že sa to dá aj bez škodlivých efektov a najmä ekologicky.

interez.sk (Anna Zábojníková), dailymail.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)