Elesa Rosé Jane Allocod/facebook

Matej Mensatoris / / News
Takúto rybu, ktorá skôr pripomína obrovského morského hada, ste rozhodne ešte nevideli.

Táto ryba nie je vôbec bežná. Aj keď ju ľudia poznajú už od roku 1772, kedy ju prvýkrát spozorovali, stretnutie s ňou je vždy vzácnosťou. Dôvodom je hĺbka, ktorú táto ryba obýva. Jej domovom je totiž voda v hĺbkach od 200 metrov až po 1 kilometer, čo v podstate znamená, že žije v pre nás, na poriadne nedostupných miestach. A hoci toto netradičné stvorenie prežije celý svoj život vo veľkých hĺbkach, na sklonku svojho života sa vynorí, a tak je šanca, že sa objaví na pláži. A to sa stalo aj teraz na filipínskej pláži.

Hlístoň červenohrivý (Regalecus glesne) je najdlhšou kostnatou rybou na Zemi. Dospelý jedinec môže dorásť do dĺžky až 12 metrov a vážiť takmer 300 kilogramov.

Elesa Rosé Jane Allocod/facebook

Pre svoju dĺžku, ako aj stavbu tela sa niekedy označuje aj za „morského hada“, no v skutočnosti ide o rybu.

Elesa Rosé Jane Allocod/facebook

Zvláštnosťou tejto ryby je, že pred smrťou sa vynorí, čo je dôvodom, prečo ju aj teraz ľudia našli na pláži.

Elesa Rosé Jane Allocod/facebook

Morskí biológovia si tento jav vynorenia pred smrťou nevedia vysvetliť a odkazujú na biologickú potrebu, ktorá núti rybu na sklonku svojho života vyjsť na hladinu. A možno aj samotné vynorenie umierajúcej rybe spôsobí postupné usmrtenie, keďže celý život žila v prostredí odlišného tlaku a táto zmena pri vynorení jej môže pokojne zasadiť konečný „úder“.

Elesa Rosé Jane Allocod/facebook

Neďaleko pobrežia Filipín sa ju len pred pár dňami podarilo miestnemu rybárovi odchytiť, vtedy ešte údajne žila, no keďže z takej ryby by nemal žiadny úžitok, vrátil ju naspäť do mora. Po pár dňoch ju už našli mŕtvu na pobreží Filipín, no je ťažké určiť, či ide o rovnakého jedinca, alebo v priebehu pár dní mali ľudia „šťastie“ na stret s dvomi týmito netradičnými rybami.

Elesa Rosé Jane Allocod/facebook

Pozri aj: Ruský rybár zverejnil fotografie tých najbizarnejších živočíchov, ktoré vylovil z hlbín mora. Väčšina z nich vás zaručene vydesí

interez.sk (mmm), nationalgeographic.com, facebook.comKomentovať (0)