Foto: Michil Yakoklev/North-Eastern Federal University

Ide o prvý objav svojho druhu.

Objaviť takmer dokonale zachované trojmesačné žriebä, ktoré zahynulo pred 40 000 rokmi, sa skutočne nepodarí len tak komukoľvek každý deň. Nález je o to vzácnejší, že tento druh koňa už dávno vyhynul a je len vzdialeným príbuzným dnešných koní.

Žriebä, ktoré bolo nedávno objavené, ležalo tisícky rokov zamrznuté v sibírskom ľade 30 metrov pod povrchom, vďaka čomu ostalo v mimoriadne zachovalom stave. Semyon Grigoryev, ktorý stojí na čele Mamutieho múzea v Jakutsku, sa pre Siberian Time vyjadril, že ide o objav, aký sa nikomu nepodaril už poriadne dlho.

Na čele tímu výskumníkov stáli vedci z dvoch japonských univerzít a expedícia do Jakutska bola pre nich skutočne úspešná. Odhaduje sa, že žriebä bolo staré len tri mesiace v čase, keď zahynulo a o život ho zrejme pripravili nehostinné podmienky doby paleolitu, ktorá vládla pred 40 000 rokmi. Grigoryev sa vyjadril, že ide o prvý nález tak mladého mláďaťa a navyše v takom zachovalom stave.

Foto: Michil Yakoklev/North-Eastern Federal University

Žriebä má totiž dokonale zachovalý chvost, hrivu, srsť a dokonca aj kopytá. Okrem toho, aj po tisíckach rokov má žriebä v tele zachované všetky orgány. Žriebä bolo vysoké približne 96 centimetrov a odborníci tvrdia, že ide o vzdialeného príbuzného dnešných koní, ktorý však už dávno vyhynul. Ide o druh Equus lenesis, ktorému sa hovorí aj Lena a ktorý sa sibírskymi pláňami preháňal ešte v období pleistocénu.

Objav je však dôležitý z rôznych dôvodov. Napríklad, na srsti mláďaťa sa zachovali vrstvy pôdy, vďaka čomu budú vedci schopní poskladať si pomerne ucelený obraz toho, v akom prostredí a v akých podmienkach, žriebä žilo. Objavené bolo totiž v oblasti Batagaika, ktorej sa ináč hovorí aj Mouth of Hell. Niektorí miestni obyvatelia toto miesto považujú za vchod do podsvetia a je opradené mnohými legendami a poverami. Tento kráter je dlhý približne kilometer a široký 800 metrov. Vytvorili ho Sovieti, ktorí sa rozhodli, že na tomto mieste vyrúbu les a odborníci tvrdia, že vďaka klimatickým zmenám sa kráter neustále zväčšuje.

Aj keď bolo žriebä objavené na takomto, pre mnohých desivom mieste, pre odborníkov svitla nová nádej. Hádam ešte žiadny iný objav im totiž neposkytol takúto skvelú príležitosť, vrátiť sa do čias pred 40 000 rokmi a skúmať vtedajší život na Zemi.

allthatisinteresting
Uložiť článok

Najnovšie články