Foto: TASR/AP

Najvyššiu výhru 400.000 eur získala nezamestnaná čašníčka pôvodom z Peru.

Vo štvrtok, dva dni pred Štedrým dňom, vyžrebovali v Španielsku tradičnú vianočnú lotériu El Gordo (Tučný). Najvyššiu výhru 400.000 eur získala nezamestnaná čašníčka pôvodom z Peru. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Výhry žrebovali v priamom prenose verejnoprávnej televízie RTVE v madridskej opere Teatro Real, pričom čísla výherných žrebov oznamovali spevom žiaci z madridskej školy San Ildefonso. Celkovo sa rozdelilo vyše 2,5 miliardy eur, o 112 miliónov eur viac ako v roku 2021.

Výherkyňu, ktorú identifikovali len krstným menom Perla, okamžite obkľúčili reportéri.

Pred dvoma rokmi prišla o prácu

Prezradila, že pred dvoma rokmi prišla o prácu v kaviarni a žreby do lotérie si kupovala „všade, kam tento rok prišla“. Výherný 20-eurový tiket s číslom 05490 si kúpila v Astúrii na severe Španielska.

„Cítila som, že ma tu dnes (výhra) neminie,“ povedala v spoločnosti svojich dvoch detí. Výhru (po zdanení asi 325.000 eur) použije na kúpu bytu v Madride, kde jej deti chodia na základnú školu, a obdaruje nešpecifikovanú cirkev.

Zamestnanci stávkovej kancelárie oslavujú po tom, čo sa v ich predajni predali výherné žreby v španielskej tradičnej vianočnej lotérii El Gordo (Tučná). Foto: TASR/AP

Pred lotériovými kanceláriami už týždne pred žrebovaním vznikali fronty, najmä tam, kde už v minulosti predali výherné tikety. Ich predaj sa tento rok začal už v júli. Kupovanie a obdarúvanie žrebmi, v španielčine „décimos“ (desiatky), je predvianočnou tradíciou.

Lotériu prevádzkuje štát a z jej výnosov podporuje viacero charitatívnych projektov. Jej historické počiatky siahajú do roku 1763, keď kráľ Karol III. potreboval peniaze na reorganizáciu štátnej správy. Súčasnú podobu získala vianočná lotéria v roku 1812.

Najnovšie články