Foto: Jay Huang (flickr)

Čo všetko môžete na nočnej oblohe pozorovať v júli?

Prázdniny ponúkajú ideálnu príležitosť na sledovanie nočnej oblohy. Príjemné teplé noci a dostatok voľného času počas dovoleniek by ste rozhodne mali využiť na to, aby ste si vyšli na nejaké to tmavé miesto, dostatočne vzdialené od svetla miest a užili si krásy, ktoré sa dejú nad našimi hlavami. Počas prvého prázdninového mesiaca veru bude na čo pozerať. Čaká nás totiž niekoľko významných astronomických udalostí, ktoré by vám určite nemali ujsť. 

Rannej oblohe vládne Venuša (celý mesiac)

Nie nadarmo je Venuša prezývaná aj ako Zornička. Je totiž typická tým, že víta ranné zore a najlepšie je pozorovateľná asi 2-3 hodiny pred svitaním. Po celý júl sa teda oplatí v niektorí deň si trochu privstať a vydať sa za jej pozorovaním. Venušu, najbližšiu planétu k Zemi, je možné pozorovať nielen kvôli jej blízkosti, ale i jej atmosfére, ktorá sa skladá najmä z oxidu uhličitého. Ten totiž odráža veľké množstvo slnečného žiarenia späť do vesmíru a Venuša je tak na skorej rannej oblohe pozorovateľná i voľným okom. Na začiatku mesiaca ju nájdete v súhvezdí Rýb, neskôr v súhvezdí Barana a koncom mesiaca už v súhvezdí Býka.
Venus

„Búrkový Mesiac“ (9. júla)

V júli budeme môcť nad našimi hlavami pozorovať i tzv. Búrkový Mesiac. Ak sa čudujete, o čo vlastne ide, potom určite nie ste jediní. Pomenovanie Búrkový Mesiac pochádza z almanachu pôvodných Indiánov Severnej Ameriky, ktorí pomenovali každý spln v roku inak. Ten v júli dostal svoj názov podľa počasia, ktoré v tento mesiac prevláda. Teplý letný júl je totiž (ako ste si isto všimli) typický výdatnými a častými búrkami. Spln v podobe Búrkového Mesiaca budete môcť pozorovať 9. júla, ak vám to teda búrkové mračná dovolia.
Full Moon

Najjasnejšou „hviezdou“ sa stane ruský satelit (14. júl)

I keď nejde o astronomickú udalosť v pravom slova zmysle, v našom zozname sa dnes objaví i táto udalosť. 14. júla totiž na obežnú dráhu Zeme vynesie ruská raketa Soyuz-2.1a nový satelit Mayak. Napriek tomu, že satelit je veľký asi ako bochník chleba, je na ňom niečo pozoruhodné. Po vynesení na obežnú dráhu totiž satelit rozvinie svoje solárne panely s celkovo plochou 16 m², ktoré budú nielen poháňať samotný satelit, ale i odrážať slnečné žiarenie späť na Zem. Vďaka tomu sa satelit Mayak stane jedným z najžiarivejších objektov na nočnej oblohe a mal by byť viditeľný rovnako dobre, ako napríklad Mesiac pri splne.

Nov (23. júla)

Ak sa vám predstava Búrkového Mesiacu (teda splnu) nepáčila, možno vás zaujme skôr dátum 23. júl, kedy sa Mesiac dostane od fázy novu. A čím je nov taký zaujímavý? Len si predstavte ten pobyt v prírode či dobrodružnú nočnú prechádzku za úplnej tmy, keď vás neruší ani svit mesiaca. Druhá výhoda je i v pozorovaní nočnej oblohy, na ktorej sa počas novu zdá všetko ešte oveľa jasnejšie.
New Moon Milky Way March 2017 - No. 1

Meteorický roj Delta Aquaridy (28. júla)

Celým názvom Južné Delta Aquaridy je periodický meteorický roj, ktorý môžete na nočnej oblohe pozorovať pravidelne koncom júla. Maximum dosahujú Južné Aquaridy 28. júla a práve v tento deň budú pozorovateľné najlepšie a v najvyššej výdatnosti. Tento meteorický roj dosahuje priemernú výdatnosť 15 – 20 meteorov za hodinu, no v niektorých prípadoch sa môže vyšplhať až na 60. Keďže sa Mesiac sa bude len pár dní pred maximom roja nachádzať v nove, budú na pozorovanie meteorov tie najlepšie podmienky aké si môžeme priať.
Aquariid meteor

Meteorický roj Alfa Kaprikornidy (30. júla)

Záver prvého prázdninového mesiaca bude, zdá sa, patriť práve meteorickým rojom. Predposledný deň v mesiaci totiž dosahuje svoje maximum ďalší z periodických meteorických rojov, a to Alfa Kaprikornidy. Alfa Kaprikornidy je meteorický roj, ktorý môžete hľadať v súhvezdí Kozorožca. Charakteristický je svojimi dlhými, pomalými a jasnými meteormi, za ktorými sú pozorovateľné veľmi pekné stopy. Ich frekvencia je však o niečo nižšia ako u Akvaridov.
Alpha Capricornid Meteor

Návrat „Ducha zimy“ (31. júl)

Súhvezdie Orion je rovníkovým súhvezdím a je teda pozorovateľné ako zo severnej, tak i z južnej pologule. Napriek tomu je u nás na oblohe viditeľné najmä v zimných mesiacoch. Po prvý raz sa však objavuje už začiatkom augusta a môžete ho teda vzhliadnuť už poslednú júlovú noc. Keďže sa jedná o „typické zimné“ súhvezdie, je návrat Orionu na nočnú oblohu akousi predzvesťou, že sa pomaly, ale isto, blíži chladné obdobie.
Orion the Hunter

A aké astronomické udalosti nás čakajú v druhej polovici roka? Pozrite si naše video, ktoré zachytáva prehľad najzaujímavejších astronomických udalostí v roku 2017.

mnn.com
Uložiť článok

Najnovšie články