Adme

Kde by ste si mali sadnúť v autobuse či v iných dopravných prostriedkoch, aby ste boli v najväčšom bezpečí?

Vo väčšine prípadov, ak si volíme miesto v dopravnom prostriedku, tak myslíme najmä na pohodlie. Avšak už menej myslíme na to, čo je oveľa dôležitejšie ako pohodlie, a to na bezpečnosť. Samozrejme, pravdepodobnosť, že sa nám niečo stane pri ceste autom či iným dopravným prostriedkom, je malá, no vždy tu je. Ak sa obávate o svoj život a hlavne o život svojich blízkych, venujte pozornosť tomuto článku a zistite, ktoré miesta sú štatisticky tie najbezpečnejšie. 

Auto

Adme

V aute sú najbezpečnejšie miesta asi tie, ktoré sú považované za najmenej pohodlné. Sedadlo za vodičom a sedadlo v strede, sú pri väčšine nárazov najmenej zasiahnuté. Naopak, miesto vedľa vodiča je to najnebezpečnejšie, kde si môžete sadnúť. Avšak vo viacerých autách je práve toto miesto považované za najpohodlnejšie. Ako neutrálne miesta sú hodnotené miesto vodiča a miesto na pravej strane auta vzadu.

Mikrobus

Adme

Bezpečné miesta sa nachádzajú hneď za vodičom a to aj preto, že v niektorých verziách mikrobusov (napríklad tie, ktoré slúžia ako veľké taxíky) sú tieto miesta otočené v protismere jazdy. Za nebezpečné miesta sú považované miesta hneď vedľa vodiča.

Trolejbus

Adme

V trolejbuse sú miesta, ktoré by ste si mali voliť, najmä tie, ktoré sa nachádzajú na stredných pozíciách, ďalej od okien a ľavej strany, ktorá môže byť zasiahnutá protiidúcimi vozidlami, či autami, ktoré trolejbus predbiehajú. Nebezpečné miesta sú tak tie na ľavej strane a pri oknách, kde v prípade kolízie môže pasažiera zraniť sklo.

Mestský autobus

Adme

Podobne ako pri trolejbuse, aj tu sú bezpečné miesta najmä v strede vozidla. Nebezpečné miesta sa tiež nachádzajú v prednej a úplne zadnej časti autobusu. Zadné miesta sú nebezpečné najmä z dôvodu, že do nich môže naraziť auto zozadu.

Vlak

Adme

Bezpečné miesta vo vlaku nájdete ľahko. Treba vždy zamieriť do pomyselného stredu celej súpravy. V prípade situácie vykoľajenia je v tomto mieste najmenšia pravdepodobnosť zranení. Miesta v prednej a zadnej časti môžu byť nebezpečné aj v prípade, ak by došlo k nárazu.

Loď

Adme

V prípade plavby na veľkej lodi sú za bezpečné miesta pokladané tie v hornej časti lode, lebo v prípade potopenia sa začnú ponárať ako posledné. Nebezpečné miesta sa tak logicky nachádzajú v podpalubí, kde v prípade poškodenia lode začne voda prúdiť do trupu, atak sú tieto miesta zaplavené v priebehu niekoľkých minút.

Lietadlo

Adme

Určiť ktoré miesto v lietadle je to najbezpečnejšie, je skoro ako lotéria. Pri leteckom nešťastí totiž vstupuje do posudzovanie veľké množstvo faktorov, ktoré sa podpíšu pod to, aký bude mať nešťastie priebeh. Väčšina expertov sa ale zhoduje v tom, že miesta v zadnej časti lietadla sú bezpečnejšie, ako miesta v prednej časti. Miesta v strede lietadla sú považované za neutrálne a to aj z toho dôvodu, že v krídlách sa nachádza palivo, čo môže spôsobiť nebezpečnú situáciu. Na druhej strane je však práve kvôli krídlám trup v tejto časti spevnený a odoláva lepšie, ako iné časti lietadla.

Najdôležitejšie je však zachovať pokoj a rozvahu a dbať na bezpečnosť. Podstatné je dodržiavanie dopravných predpisov a pravidiel cestnej premávky. V takom prípade minimalizujete riziko na minimum.

Pozri aj: Bezpečnosť na prvom mieste. 15+ fotografií, vďaka ktorým pochopíte, prečo ženy žijú dlhšie ako muži

interez.sk (mmm), adme
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )