Foto: Instagram (ema_sa_ma)

Ľuboš Belko / / Lokál
S týmito príhodami sa stotožníme všetci.

A nielen ženy. I keď hlavnou postavou knižky Emá sa má, autorky Ivety Merglovej je žena, jej trápne, veselé a často až absurdné príhody, sú stotožniteľné pre každého z nás. Je to tým, že každého trápia banálne problémy a každý musí raz za čas čeliť trapasom.

Viac o Eme nám v exkluzívnom rozhovore porozprávala jej autorka Iveta Merglová, ktorá študovala knižnú kultúru a intermediálnu tvorbu v Plzni. Momentálne žije v Prahe, živí sa webdesignom a z času na čas uletí do Eminho sveta, aby nám porozprávala viac z jej bizarného, no podareného života.

Ema sa má

V našom rozhovore s Ivetou Merglovou sa dozviete:

  • Kto je vlastne Ema (a ako sa má)
  • Kde autorka čerpá inšpiráciu
  • Ako jej pútavé príhody vznikajú
  • Kedy sa dočkáme knižnej podoby ilustrácií Ivety Merglovej

Je Ema tvojou duševnou výpoveďou alebo čerpáš jej príhody z okolia?

Ema je inšpirovaná príbehmi, ktoré sa stali mne, mojim kamarátkam, niekedy ma inšpirujú filmy, inokedy zas texty piesní. Najviac však asi čerpám z vlastnej trápnosti a neschopnosti riešiť situácie jednoducho a elegantne. Tak veľmi sa snažíte všetko zvládnuť s noblesou a nadhľadom, držať krok s dobou a aj tak skončíte v absurdnej situácii, ktorá má k elegancii veľa ďaleko. Potom si už len s úsmevom poviete „Bože, čo to zase robím„. Tie humorné a výstižné situácie ma jednoducho bavia.

Ema sa má

Ako vznikol celý nápad s touto postavou a nakoniec s jej knižnou podobou?

V mojich ilustráciách sa často objavovala ženská postava, ktorá mala problémy, alebo sa snažila vysporiadať sama so sebou, svojim telom a narážala na stereotypy. Postupom času som ju začala zasadzovať do krátkych komiksových príhod a nakoniec som rozpracovala ďalší storyboard o týždni jej života. Knižku som potom vďaka BRAaKU (Bratislavský knižný festival) a Bratislava Artist´s Book Award realizovala behom šesťtýždennej rezidencie v Novej Cvernovke v Bratislave.

Ema sa má

Myslíš si, že Emine príhody sú stotožniteľné pre každú ženu?

Eme sa nechce vstávať, dôjde jej toaletný papier, nudí sa v práci, v piatok večer popíja pri bare. To sú chvíle, ktoré sa viac menej týkajú každého z nás. Zároveň sa ich však snažím zobraziť vtipne a s nadhľadom a dúfam, že okrem stotožnenia sú aj zábavné a čitateľa pobavia.

Ema sa má

Čo ťa pri tvorbe najviac motivuje?

Deadline. Bez toho by som knihu o Eme len tak nedokončila. Ale ak sa na to pozriem všeobecne, najviac ma asi teší, keď sa nad ilustráciou niekto zasmeje, prípadne ju okomentuje: „No jasne, veď to som ja!

Ema sa má

V prípade Eminych príhod hovoríme vo väčšine prípadov o fiktívnych situáciách alebo o reálnych skúsenostiach?

Na začiatku som čerpala z reálnych príbehov, či už mojich alebo tých, ktoré zmienili kamarátky v rozhovoroch. Neskôr som už rozmýšľala o Eme ako o kamarátke a reálnej osobe, čo by sa stalo keby varila, ako by sa vysporiadala s upratovaním, čo asi robí v nedeľu poobede alebo nad čím rozmýšľa ráno v kúpeľni.

Ema sa má

Kedy môžeme Emu očakávať v kníhkupectvách?

Premiéru by kniha mala mať na BRaK festival, ktorý sa koná od 17. do 20. mája v Bratislave. Na pulty kníhkupectiev sa dostane o malú chvíľu na to.

Ema sa má

Pozri aj: Extravagantní, vášniví a často neuznávaní. Toto je 10 najlepších filmov o živote umelcov, ktoré vám ukážu, akí boli naozaj

0
Komentovať (0)