bbc

Čo znamenajú slová a znaky, ktoré si medzi sebou letušky ukazujú?

Arm doors, cross-check, či all-call? To sú len niektoré zo slov, ktoré tvoria tajnú reč letušiek. Čo všetko znamenajú? Bývalá letuška sa toto tajomstvo rozhodla prezradiť.

Započúvali ste sa niekedy do reči letušiek a uvažovali ste, aký význam majú tieto slová? Čo znamená „cross-check“, či „all-call“? A čo sa stane ak si letušky počas turbulencií sadnú na svoje miesta? Sú pripravené vyskočiť z lietadla a otvoriť padáky? Ak sa do týchto slov započúvate, pochopíte, že letecké spoločnosti si týmto spôsobom vymysleli úplne nový jazyk.

Pripravte dvere odletu/príletu

V núdzových situáciách sú lietadlá vybavené takzvanými „evakuačnými šmykľavkami“, ktoré sú uskladnené v puzdre pod každými dverami lietadla. Tieto šmykľavky sú navrhnuté tak, aby sa za šesť sekúnd automaticky otvorili pomocou prúdu stlačeného oxidu uhličitého a dusíka. Avšak tieto šmykľavky nebudú nikdy fungovať, ak členovia posádky nebudú mať „odzbrojené“ dvere –  to znamená, že letušky musia tlačiť páku na dverách k podlahe už pred začiatkom letu, aby boli tieto šmykľavky vždy pripravené.

Cross-check

Po tom, ako letušky pripravia všetko na odchod, vždy povedia „cross-checked“ Čo toto spojenie znamená? Letušky to hovoria vždy, keď majú byť dvere skontrolované ešte raz, ale tentokrát inou letuškou, ako tou, ktorá dvere zatvárala prvýkrát.

bbc

All call

All call znamená, že počas letu majú letušky medzi sebou komunikovať cez telefóny zo svojich pridelených pozícií.

Sedadlo výskoku

Tento termín sa používa pre sedadlá letušiek, ktoré používajú počas turbulencií. Ak z tohto sedadla letuška vstane, automaticky sa zavrie.

Prepážky

Prepážka je deliaca stena v lietadle, ktorá sa zvyčajne nachádza pri prvom rade sedadiel. Oddeľuje kabínu, v ktorej sedia ľudia od malej kuchynky alebo toaliet.

Nadstavec

Cestujúci musia byť vždy pred príletom pripútaní. Ale čo s cestujúcimi, ktorých klasické pásy nezapnú? Títo cestujúci dostanú k pásu „nadstavec“, ktorým sa zväčší dĺžka pásu o cca 25 centimetrov.

 Demo

Skratku „demo“ používajú letušky vtedy, ak chcú predviesť cestujúcim bezpečnostné pokyny.

Čierny pasažier

Čierny pasažier je termín pre člena posádky, ktorý však nepracuje, ale v lietadle je len ako obyčajný pasažier, ktorý chce letieť domov. Ak niekto z členov posádky ochorie, čierny pasažier nahradí neprítomného zamestnanca.

Zariadenie

Lietadlá sa v leteckom priemysle často nazývajú ako „zariadenie“. Prečo je to tak, je však nejasné. Ak teda budete niekedy počuť, ako sa letušky medzi sebou dohadujú o tom, že „Zariadenie vyzerá dobre,“ nemusíte sa báť, pretože lietadlo nebude mať žiadne poruchy.

Bežci

„Čakáme na bežcov,“ znamená „Máme cestujúcich, na ktorých čakáme, pretože ich lietadlo meškalo.“

pixabay

BONUS: Tajomné hovory letušiek

Vidíte letušku, ktorá telefonuje a neviete kam telefonuje a či je to vlastne dobré? Nebojte sa. Väčšina letušiek telefonuje len medzi sebou navzájom, aby sa uistili, že je všetko v poriadku alebo telefonujú pilotom, aby sa ich opýtali, či si nedajú kávu, či nechcú prestávku na toaletu, opýtajú sa ich akú majú teplotu v kabíne, či aké je počasie.

Pozri aj: Letušky odhalili veci, ktoré si na cestujúcich všímajú ihneď, ako nastupujú do lietadla

interez.sk (Stella K.), bbc.com

 

Príbehy
0
Komentovať (0)