Stefan Bengtson/CCAL

Zložitý život vznikol oveľa skôr, ako sme sa doteraz domnievali. Zásadný objav mení doterajšie chápanie evolúcie komplexných organizmov.

Vedci neustále skúmajú našu planétu s cieľom objaviť počiatky vzniku života na planéte. Miliardy rokov dozadu, žilo na Zemi mnoho jednoduchých organizmov, ktoré tvorila jedna bunka. Potom však nastal zlom a začali vznikať prvé viacbunkové organizmy, čím nastal vývin komplexného života na Zemi. Doteraz vedci predpokladali, že prvý komplexný život začal vznikať pred 1,2 miliardami rokov. Najnovší objav však nasvedčuje tomu, že zložitý život vznikol už oveľa skôr.

Článok pokračuje pod videom ↓

V štúdií Švédskeho múzea prírodnej histórie sa uvádza, že vedci našli fosílie pravekých červených rias, ktorých vek je až 1,6 miliardy rokov. To je o 400 miliónov rokov skôr, než boli nájdené doteraz najstaršie červené riasy. „

„Nemôžeme si byť na 100% istí, keďže materiál je veľmi starý a v riasach sa žiaľ nezachovalo žiadne DNA, ale morfológia a štruktúra je zhodná s červenými riasami“, uvádza profesor Stefan Bengtson.

Červené riasy  najprimitívnejšie z mnohobunkových rastlín a tieto rastliny mali veľký význam pre vznik biosféry na Zemi. Riasy sa nazývajú červenými, kvôli prítomnosti pigmentu fykoerytrínu. 

Haiku Deck

Vedci objavili tieto fosílie v sedimentárnych horninách v indickej oblasti Chitrakoot, konkrétne v usadeninách nazvaných stromatolit. Keď vedci následne analyzovali tieto stromatolity, objavili v nich štruktúry, ktoré vykazovali znaky červených rias.

„Tento objav posúva evolučné hodiny ďalej do minulosti. Budeme musieť prehodnotiť hlavné línie v strome života“, uviedol na záver profesor Bengtson.

Pozri aj: Mysleli si, že vtedy ešte nemohol existovať. Vedci objavili najstaršiu formu života na Zemi, ktorá môže prepísať učebnice histórie

interez.sk (Matej Mensatoris), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články