Foto: CC Wikimedia

Kniha, ktorá ponesie názov Beren a Lúthien spolu s ilustráciami od Alana Leeho, vyjde  takmer 100 rokov po tom, čo sa prvýkrát objavila, kedže prvýkrát sa tieto postavy vyskytli v Tolkienových románoch okolo roku 1917.

Za dobrodružný fantasy príbeh o hobbitovi menom Bilbo Baggins a jeho púti cez Stredozem, sprevádzaného trpaslíkmi a čarodejníkom Gandalfom, môžeme ďakovať anglickému spisovateľovi a zakladateľovi fantasy literatúry, J. R. R. Tolkienovi. Tento veľmi obľúbený spisovateľ má na svedomí okrem Hobbita aj napríklad známeho Pána Prsteňov či iné rozprávky a príbehy. Ak aj ty si fanúšik jeho kníh, máme pre teba potešujúcu správu. Je potvrdené, že vyjde nová kniha.

Príbeh sa odohráva, ako inak, v známej a krásnej Stredozemi asi 6500 rokov pred Pánom Prsteňov, a zobrazuje lásku medzi smrteľným človekom Berenom, ktorý sa zamiluje do nesmrteľnej elfej princeznej Lúthien.

Ako to už v rozprávkach býva, vzhľadom k tomu, že jej otec ich vzťah neschvaľuje, posiela Berena splniť namáhavé a takmer nemožné úlohy. Nakoniec sa Luthien vzdáva svojej nemsrteľnosti, aby mohla byť so svojou životnou láskou, Berenom.

Deviantart
Deviantart

Autor napísal niekoľko verzií tohto príbehu, posledný sa vyskytuje v knihe Silmarillion. Ide o veľmi výnimočný príbeh z prostredia Stredozeme., pretože okrem iného bol inšpirovaný Tolkienovou manželkou Edith, do ktorej sa zamiloval už ako 16-ročný, a aj napriek mnohým prekážkam sa s ňou napokon oženil.

Stala sa jeho múzou pre postavu Arwen z Pána Prsteňov a taktiež pre postavu Lúthien. Dvojica Beren a Lúthien sa dokonca vyskytuje aj na hrobe samotného autora, kde je J.R.R. Tolkien označený ako Beren a jeho milovaná Edith ako Lúthien. Knihu pomohol vytvoriť Christopher Tolkien, syn J.R.R. Tolkiena, ktorý upravil mnohé z diel svojho otca.

Román tak bude zobrazovať príbeh, ktorý bude založený na histórii samotnej rozprávky. Vydavateľ uviedol, že Tolkien prerozpráva dej vo svojej najslávnejšej forme a bude taktiež doplnený textom z iných častí Histórie Stredozeme, aby tak mal čitateľ v rukách kompletný a celý príbeh.

Vydanie knihy je naplánované na 4. máj 2017. Tešíte sa?

interez.sk (Alexandra Geletová), geek.com
Príbehy
0
Komentovať (0)