Foto: Youtube

Mnohí vieme, že vrany sú inteligentné vtáky.

Ale že by dokázali používať kreditnú kartu na nákup lístka z automatu? Možno. Zaujímavú situáciu sa podarilo zachytiť na video na jednom z japonských vlakových nástupíšť.

Vo videu z tokijskej stanice Kinshichō je zachytená vrana. Tá najprv skúma automat na kúpu lístka. Následne prejde k vedľajšiemu automatu a ukradne žene kreditnú kartu. Nezdá sa, že by vrana tušila, čo robí a pravdepodobne kartu ukradla iba kvôli lesklému holografickému prúžku. Video ale vyzerá nesmierne zaujímavo a javí sa tak, ako keby si chcela naozaj kúpiť lístok na vlak.

Existujú však dôkazy o tom, že krkavce rozumejú obchodovaniu. Dokážu si odôvodniť svoje následky svojho konania a dokonca niektoré druhy, ako sú havrany či vrany, dokážu vymieňať veci za jedlo. Vynálezca Josh Klein v USA vytvoril dokonca automat, ktorý vydáva arašidy za to, keď do neho vtáky vhodia mincu. Ideou bolo vycvičiť divoké mestské vtáky, aby hľadali stratené mince a tie vymieňali za jedlo. A ono to funguje.

Niet pochýb o inteligencii vrán. Vedia sa prispôsobiť aj mestskému životu. Používajú napríklad premávku a autá na to, aby im rozdrvili orechy. Keď na semafore zasvieti červená, vrana vie, že je v bezpečí a hodí orech na cestu. Následne orech autá rozdrvia. Keď opäť zasvieti červená, vrana príde zjesť už rozdrvený orech.

Vrany a iné krkavce dokážu tiež vyrábať vlastné nástroje z konárikov, aby dosiahli na nedostupnú potravu. Úžasné ale je aj to, že tieto nástroje si dokážu odložiť ,a potom ich následne opätovne použiť.

Aby sme sa ale vrátili k pôvodnému videu. Neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by vrana vo videu chápala čo je kreditná karta a ako vôbec funguje automat na lístky. Ale na základe toho, čo vieme o týchto úžasných zvieratách a ich inteligencii, by sme neboli prekvapení, keby na to po čase táto vrana aj prišla.

Pozri aj: 10 prehistorických mäsožravých vtákov, ktorým neuveríte, že niekedy vôbec existovali

sciencealert.com
Príbehy
0
Komentovať (0)