Foto: Maxpixel

Vollswagen sa postavil za záchranu planéty.

Najväčší výrobca automobilov v Európe končí s výrobou spaľovacích motorov. Spoločnosť Volkswagen po emisnom škandále, vo svete dnes známym ako Dieselgate z roku 2015, obracia kartu a celkom jednoznačne sa stavia za záchranu planéty. Posledný automobil so spaľovacím motorom chce predať do roku 2040.

Prichádza elektrovek, povedal pre nemecký denník Handelsblatt Michael Jost, vedúci stratég spoločnosti Volkswagen. Na stretnutí s novinármi najväčší výrobca automobilov v Európe oznámil koniec vývoja spaľovacích motorov, a to tých benzínových a dieselových. Vývoj motorov s pohonom paliva na báze fosílnych palív by mala spoločnosť ukončiť do roku 2026. Posledné vozidlo so spaľovacím motorom by tak spoločnosť mohla predať údajne okolo roku 2040.

Foto: Archív TASR (Julian Stratenschulte/dpa via AP)

Volkswagen chce v budúcnosti investovať do elektromobilov, autonómnych systémov a celkovej digitalizácie vozidiel. Financovanie ich vývoja plánuje v najbližších piatich rokoch navýšiť o 44 miliárd eur. Michael Jost novinárom prezradil, že radikálne riešenie súvisí s Parížskou dohodou z roku 2015. Spoločnosť sa zaviazala prispieť k zastaveniu klimatických zmien a to je podľa jeho slov možné len vtedy, ak v polovici storočia bude po cestách jazdiť čo najmenej vozidiel so spaľovacími motormi.

Spoločnosť Volkswagen už pred nejakým časom naznačovala, že by chcela byť na trhu s elektromobilmi lídrom. Dosiahnuť to chce aj širokou ponukou rôznych modelov, v ktorých si každý užívateľ nájde ten, ktorý mu najviac vyhovuje. Doposiaľ predstavili napríklad projekt hatchbacku, SUV, sedanu ale aj znovuzrodenie kultového „hippiesáckeho“ vanu T2.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )