Priemerné ceny nafty aj benzínov počas 26. týždňa vzrástli, ceny plynov sa nezmenili alebo mierne klesli. Benzíny aj nafta sa však predávali naďalej o 4 % – 6 % lacnejšie ako pred rokom, informoval v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Liter 95-oktánového benzínu zdražel o 0,6 centa a v priemere sa predával za 1,538 eura, liter 98-oktánového benzínu stál po zdražení o 0,5 centa 1,719 eura. Cena motorovej nafty sa medzitýždenne zvýšila o 2,5 centa na 1,453 eura za liter. Skvapalnený zemný plyn (LNG) zlacnel o 17,7 centa na 1,329 eura za kilogram.
Ceny ostatných palív sa menili len minimálne
Cena stlačeného zemného plynu (CNG) klesla o desatinu centa, kilogram mal hodnotu 1,659 eura. Skvapalnený ropný plyn (LPG) ostal na úrovni 0,687 eura za liter. Cena ekologického plynu bioLNG sa druhý týždeň nezmenila, predával sa za 1,762 eura za kilogram. Vodík bol na stabilnej cene 21,60 eura za kilogram a cena elektrickej energie, slúžiacej na nabíjanie elektromobilov, bola 0,41 eura za 1 kWh (pri nabíjaní striedavým prúdom).
V porovnaní s minulým rokom bola cena CNG vyššia o 3,6 % a LPG o 0,4 %. Naopak, LNG bol lacnejší o 13,6 %. Lacnejšie ako vlani sa predával aj ekologický plyn bioLNG, jeho cena bola nižšia o 31 %.
Ceny ropy zostali stabilné, ovplyvňuje ich Irán aj OPEC+
Ceny ropy sa v piatok ráno výraznejšie nezmenili po tom, ako Irán potvrdil svoj záväzok dodržiavať Zmluvu o nešírení jadrových zbraní (NPT). Dopyt tlmili aj očakávania ďalšieho rastu produkcie zo strany ropného zoskupenia OPEC+. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters a údajov agentúry Bloomberg.
Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri dosiahla do 7.24 h SELČ 68,71 USD (58,32 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená pokles o 9 centov (0,13 %). Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom klesla o 6 centov alebo o 0,09 % na na 66,94 USD/barel.
OPEC+ chce ďalej zvyšovať ťažbu
Zoskupenie OPEC+, ktoré zahŕňa Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojencov na čele s Ruskom, údajne plánuje pokračovať vo zvyšovaní produkcie. Zdroje agentúry Reuters uviedli, že po máji, júni a júli by mal OPEC+ aj v auguste zvýšiť ťažbu ropy o 411.000 barelov denne.
Ak sa zoskupenie na tomto zvýšení dohodne, celkový rast produkcie ropy z jeho strany dosiahne tento rok 1,78 milióna barelov denne. To predstavuje viac než 1,5 % celosvetového dopytu. Členské štáty OPEC+ by sa mali zísť v nedeľu 6. júla.
Lukáš ukazuje, ako cestovať lowcost: Chorvátsko je v letnej sezóne drahé, odporúčam Albánsko či Gruzínsko
Navštívili sme rozárium, ktoré je unikátom: Je zadarmo a ruže ako tam nikde inde na Slovensku nenájdete
Boli sme na poľskej Sahare: Pohyblivé duny nás očarili, takúto púštnu krajinu inde v Európe nenájdete
Barča a Marek sa vybrali na cestu okolo sveta v dodávke. Zuzanu a Juraja vyšla svadba v zahraničí 6 600 eur
Marek vyrába veci z kože: Krokodíl stojí aj 800 €. V obchodoch často zavádzajú, zákazník to nerozozná














Nahlásiť chybu v článku