Fox News

Anna / / News
Severná Kórea už naozaj nemá čím prekvapiť. Vodca Kim Čong zrušil Vianoce. Oslavovať sa má niečo úplné iné.

Kresťania to veru majú v Severnej Kórei ťažké. Kým väčšina krajín aktuálne oslavuje sviatky radosti a pokoja, v krajine plnej zákazov to môžu robiť iba tajne. Ak by sa stalo, že by  ich pritom našli, hrozilo by im väzenie alebo kruté mučenie. Za týmto príkazom stojí najobávanejší vodca Kim Čong. 

Uctievaná babička

Vodca Kim Čong zakázal sláviť Vianoce z jedného dôvodu. V deň Vianoc v roku 1919 sa narodila jeho babička Kim Čong Suk. Tá bola počas svojho života protijaponská povstalkyňa a komunistická aktivistka. Zomrela v roku 1949, podľa správ z médií práve v nedeľu. Kim tak namiesto oslavy narodenia Ježiša Krista núti obyvateľov Severnej Kórei oslavovať narodeniny jeho zosnulej babičky. Jeho cieľ je jasný. Snaží sa z krajiny Vianoce úplne vyštvať. Severná Kórea dokonca zakázala aj Vianočné stromčeky. V roku 2014 sa vyhrážal vojnou svojmu južnému susedovi kvôli tomu, že sa rozhodol postaviť Vianočný stromček pri hraniciach.

Kresťanstvo v Severnej Kórei

Ak by ste boli kresťania a žili v krajine, kde vládne Kim Čong, svoju vieru by ste museli praktizovať len tajne. Ťažké to majú dokonca aj humanitárni pracovníci, ktorí prichádzajú do krajiny s dobrým úmyslom. Tí si so sebou nemôžu vziať ani Bibliu a žiadnym spôsobom nemôžu prezentovať a šíriť svoju vieru. KĽDR naozaj zaobchádza s kresťanmi ako s nepriateľmi. Faktom je aj skutočnosť, že za vyznávanie kresťanstva je v krajine uväznených okolo 70-tisíc ľudí.

Kresťanské oslavy, vrátanie zdobenia vianočného stromčeka boli zrušené už v roku 1950. Za vlády Kim Čonga je krajina považovaná medzi najviac represívne krajiny sveta. V krajine boli obmedzené všetky základné slobody. Všetko to spôsobila politika dynastie Kim. V roku 2014, vyšetrovacia komisia OSN zistila, že zneužívanie v krajine nemá obdobu v súčasnom svete. ,,Medzi najčastejšie patria vyhladzovanie, vraždy, znásilnenie, mučenie, väzenie, zotročovanie či nútené potraty,“ napísal Human Rights Watch vo svojej poslednej správe o Severnej Kórei.

Severná Kórea už naozaj nemá čím prekvapiť. Z  množstvo zákazov a príkazov by ste si určite nevedeli ani len predstaviť život v tejto krajine. Medzi ďalšie brutálne ,,pravidlá“ patrí napríklad aj to, že ak sa niekto dostane v tejto malebnej krajinke do väzenia, začne platiť trojgeneračný trest. Jeho rodičia, prarodičia a deti idú do väzenia s ním. Ďalšou zvláštnosťou je aj to, že marihuana je tu úplne legálna a môžete ju tu dokonca aj distribuovať. Za držanie pervitínu je ale guľka do hlavy.

Pozri aj: 15 zaujímavých vecí, ktoré ste o Severnej Kórei možno nevedeli

Interez.sk (Anna Zábojníková), ibtimes.com
0
Komentovať (0)