theguardian.com

Mnohí si asi myslíte, že najdlhšie žijúcim stavovcom na našej planéte bude zrejme korytnačka galapágska. Korytnačka Adwaita, zástupkyňa tohto druhu, sa dožila neuveriteľných 255...

Mnohí si asi myslíte, že najdlhšie žijúcim stavovcom na našej planéte bude zrejme korytnačka galapágska. Korytnačka Adwaita, zástupkyňa tohto druhu, sa dožila neuveriteľných 255 rokov a od svojej smrti v roku 2006 bola považovaná za najdlhšie žijúceho stavovca. Dnes je však všetko celkom inak. Vedci totiž našli zviera oveľa väčšie ako korytnačka, ktoré Adwaitu preskočilo o poriadny kus a hneď sa umiestnilo na prvé miesto tohto rebríčka. Zoznámte sa s najstarším stavovcom našej planéty, ktorý ju obýva pravdepodobne už celých 400 rokov!

Táto správa obieha posledné dni celý svet. A nejde len tak o nejaký výmysel. Objav totiž potvrdilo celkom 11 vedcov z rôznych inštitúcií, ktorí pomocou rádiokarbónovej metódy datovania potvrdili, že toto zviera sa na našej planéte pohybuje už asi  400 rokov. Ste zvedaví o aké zviera ide?

inhabitat.com
inhabitat.com

Najstarším stavovcom planéty sa oficiálne stáva žralok grónsky. Tieto zvieratá žijú v studených vodách severného Atlantiku v okolí Grónska a Islandu. Ide o najsevernejšie žijúci druh žraloka na Zemi. Jedná sa o jeden z najväčších druhov žralokov, pretože dospelé jedince dorastajú až do dĺžky 3-4 metre. Rekordérom sa však stal až 6,4 metrov dlhý jedinec.  Tieto zvieratá však na človeka neútočia. V histórii bol zaznamenaný doposiaľ jediný útok. Napriek tomu patrí medzi najohrozenejšie druhy na našej Zemi.

inhabitat.com
inhabitat.com

Podľa Medzinárodnej únie pre ochranu prírody je tento druh zaradený na „červený zoznam“. Napriek tomu, že sa tieto žraloky nelovia cielene, stávajú sa vedľajším úlovkom pri love iných druhov rýb v severnom Atlantiku. A keď ich už rybári majú v sieti, do oceánu ich späť nepustia… Týmto sa žralok grónsky dostal na zoznam najohrozenejších živočíšnych druhov našej planéty.

theguardian.com
theguardian.com

Vedci už dlhšiu dobu tušili, že práve žralok grónsky bude s najväčšou pravdepodobnosťou najdlhšie žijúcim stavovcom na našej planéte. Výskumy začali už v roku 2010 a trvali tri roky. Výsledky bolo treba niekoľkokrát preveriť a preto si s ich publikovaním počkali až doteraz. Metódou rádiokarbónového datovania zistili, že najstarší žijúci žralok grónsky je 4,8 metrov dlhý a jeho vek je neuveriteľný. Podľa výpočtov má tento žralok asi 392 rokov. Rovnako však môže mať „len“ 272, alebo až 512 rokov!

theguardian.com
theguardian.com

Napriek tomu, že táto metóda zisťovania veku neudáva presné číslo, ale len interval v ktorom sa vek žraloka grónskeho nachádza, ide o neuveriteľný objav. Aj keby sme totiž zobrali najnižšiu možnú hodnotu a to 272 rokov, išlo by o najdlhšie žijúceho stavovca na Zemi.

zdroj: interez.sk (Lukáš M.), inhabitat.com

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy