Foto: TASR - Henrich Mišovič, Radovan Stoklasa

Na cesty prvej, druhej i tretej triedy po celom Slovensku sa farmári chystajú vydať s vyše 2200 kusmi poľnohospodárskej techniky.

Členovia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) sa pripoja k celoeurópskym protestom farmárov, poľnohospodárov a potravinárov. Protestami chcú vyjadriť svoju nespokojnosť s rozhodnutiami Európskej únie. Na cesty prvej, druhej i tretej triedy po celom Slovensku vyrazí vo štvrtok 22. februára 4-tisíc farmárov s vyše 2200 kusmi poľnohospodárskej techniky. Súčasťou protestu je aj blokácia dvoch hraničných priechodov v Holíči a Trstenej, informoval predseda SPPK Emil Macho.

Poľnohospodári budú protestovať celkovo v 37 lokalitách, kde má SPPK svoje regionálne zastúpenie. Technika vyrazí na cesty od deviatej hodiny, ukončenie protestu je naplánované medzi 14:00 až 15:00.

Poľnohospodárske stroje sa budú presúvať postupne v kolónach, na cestách môžu vznikať dopravné zápchy. Avizovaný protest obmedzí dopravu vo väčšine okresov Banskobystrického kraja.

Obsadia celé Slovensko

Na hraničnom priechode v Holíči sa k slovenským farmárom pripoja aj ich českí a maďarskí kolegovia, informoval podpredseda SPPK Miroslav Štefček. Na priechode v Trstenej sa k protestujúcim poľnohospodárom pridajú poľskí poľnohospodári, spoločne hraničný priechod zablokujú.

Vedenie SPPK odmieta, že pripravovaný protest je politicky motivovaný. „Ide o najväčší poľnohospodársky protest od vzniku Slovenskej republiky. Pokiaľ nebudú prijaté ústupky zo strany Európskej komisie, európskej administratívy i jednotlivých vlád členských štátov vrátane slovenskej, sme pripravení v protestoch pokračovať,“ povedal Macho.

Foto: TASR – Radovan Stoklasa

Poľnohospodári požadujú urýchlené riešenie štyroch základných bodov. Patrí k nim zníženie byrokracie i prehodnotenie takzvaných zelených cieľov Európskej únie. „Sú príliš ambiciózne, nereálne a s nami neboli nijako komunikované,“ povedal podpredseda SPPK Andrej Gajdoš.

Ďalším bodom je prehodnotenie obchodu s tretími krajinami, Ukrajinou či trhom MERCOSUR. „Ak nebudú plniť rovnaké požiadavky, aké musíme plniť my, nemáme šancu im konkurovať,“ skonštatoval Gajdoš. Poľnohospodári tiež požadujú urýchlené vyplatenie priamych platieb za rok 2023.

Uložiť článok

Najnovšie články