Foto: TASR - Martin Baumann

Čo sa v pondelok dialo na vláde?

Jeden tvrdí to, druhý ono. Vláda zverejní zvukovú nahrávku z časti pondelkového (11. 1.) rokovania kabinetu, ktorá sa týkala plošného testovania na nový koronavírus. Schválenie tohto návrhu zverejnil kabinet ako dodatočne dodaný bod stredajšieho rokovania.

Po rokovaní v pondelok nasledovala tlačová konferencia, kde premiér Igor Matovič ohlásil ďalšie plošné testovanie. Na druhý deň minister hospodárstva povedal, že na ničom takom sa na vláde nedohodli. Dnes pred zasadnutím vlády premiér povedal, že Richard Sulík veľmi často narába s pravdou svojským spôsobom. Zdôraznil, že je potrebné “to už raz rozseknúť, lebo takto sa už fungovať nedá”. Zrejme aj to je dôvod, prečo sa vláda rozhodla nahrávku zverejniť.

Ako to teda bolo?

Zverejnenie časti zvukového záznamu zo 65. rokovania (pondelkového, pozn. TASR) vlády navrhol na prebiehajúcom zasadnutí minister obrany Jaroslav Naď. Už pred rokovaním kabinetu novinárov informoval, že iniciatívne otvorí otázku, ktorá sa týka vyjadrovania ministra hospodárstva SR a podpredsedu vlády Richarda Sulíka (SaS), vrátane zámeru ďalšieho plošného testovania.

Foto: TASR – Pavel Neubauer

Naď tvrdí, že Sulík s návrhom predsedu vlády SR Igor Matoviča v pondelok explicitne súhlasil. Následne sa z médií dozvedel, že vicepremiér je proti plošnému testovaniu. “Stalo sa to x-krát, na vláde bolo povedané niečo, čo bolo potom mediálne prezentované inak zo strany Sulíka,” povedal k tomu Naď s tým, že jeho “to už prestáva baviť”.

Matovič po pondelkovom rokovaní vlády oznámil, že na Slovensku sa uskutoční do dvoch týždňov celoplošné testovanie, ktoré sa bude opakovať dovtedy, kým incidencia neklesne pod 0,5 percenta. Absolvovanie testu má byť zároveň podmienkou na uplatnenie si výnimiek zo zákazu vychádzania. Matovič uviedol, že Sulík v pondelok na rokovaní nespochybnil ani jedno číslo či graf.

V utorok (12. 1.) však Sulík uviedol, že na zasadnutí vlády sa nedohodlo nič konkrétne. Avizoval predbežný súhlas SaS s plošným testovaním v najzamorenejších okresoch, v celoplošnom testovaní na území celého Slovenska však nevidí zmysel, naopak, podľa Sulíka je to mrhanie personálnymi, organizačnými a materiálnymi zdrojmi.

Matovič v stredu reagoval slovami, že Sulík “narába s pravdou svojským spôsobom”. Avizoval, že sa o tom budú ministri rozprávať na vláde. “Raz a navždy to treba nejako rozseknúť. Takto sa fungovať nedá,” skonštatoval premiér.

0
Uložiť článok
Komentovať