foto: TASR - Dano Veselský

Majitelia fitnescentier ohlásili na dnes plán zablokovať diaľnicu do Bratislavy, smerom k Triblavine, kde chceli odstaviť celú dopravu.

Po tom, čo dnes ohlásili majitelia fitnescentier plán zablokovať diaľnicu do Bratislavy, si ich premiér Igor Matovič pozval na stretnutie na Úrad vlády SR. Rokovať mali o podmienkach otvorenia fitnescentier, keďže tie sa nezmestili ani do štvrtej fázy uvoľňovania opatrení. 

Vláda i majitelia fitnescentier budú spoločne rešpektovať rozhodnutie konzília odborníkov v prípade možného otvorenia týchto športových prevádzok.

Šéf exekutívy prízvukoval, že rozhodnutia o uvoľňovaní opatrení sa neodvíjajú od pocitov, ale od odborného názoru kompetentných ľudí – epidemiológov, infektológov, virológov. „Nie sú to z prsta vycucané veci, niečo, čím chceme niekomu cielene ublížiť,“ zdôraznil premiér. Podľa jeho slov bolo veľmi prospešné, že majitelia fitnesprevádzok mohli priamo na mieste okrem predstavení svojich argumentov počuť aj protinázor.

Aj Pavol Kiseľ z ÚFS označil diskusiu za konštruktívnu. „Som rád, že sme mohli vysvetliť náš pohľad a podať naše vysvetlenie, prečo si myslíme, že v našich prevádzkach možno dodržať všetky podmienky stanovené hygienikmi,“ uviedol Kiseľ. Zároveň zdôraznil apolitickosť celej akcie.

Uvoľňujú sa ďalšie opatrenia

Po dnešnom zasadnutí odborníkov sa rozhodlo, že sa uvoľňujú ďalšie opatrenia. Vnútorné prevádzky budú mať nové podmienky: Prevádzky si budú môcť vybrať, či dodržia kritérium 15 štvorcových metrov (m2) na zákazníka alebo dvojmetrový odstup medzi zákazníkmi alebo dvojmetrový odstup medzi okrajmi stolov. Ak chce mať prevádzka s verejným stravovaním otvorené po 22. hod., musí mať uzavretú spoločnosť a musí viesť zoznam účastníkov pre RÚVZ.

V nedeľu sa navyše otvárajú kiná, divadlá, taxislužby, autoškoly, turistické informačné centrá či služby ambulantného predaja.  Možnosť krátkodobo vycestovať do ôsmich krajín (Česko, Poľsko, Maďarsko, Rakúsko, Chorvátsko, Nemecko, Švajčiarsko, Slovinsko) v zahraničí bez povinnej karantény pri návrate, ktorá doteraz platila na 24 hodín, sa od stredy 27. mája predĺži na 48 hodín.

Fitnescentrá sa budú otvárať až budúci týždeň

Všetky vonkajšie i vnútorné športoviská budú otvorené od budúcej stredy, teda od 3. júna. Podmienkou budú dvojmetrové rozstupy alebo 15 metrov štvorcových na zákazníka. Cvičiť sa bude môcť bez rúšok. Využívať bude možné aj šatne či sprchy. Povinná bude dezinfekcia. Fitnescentrá budú musieť zároveň viesť evidenciu cvičiteľov a sprístupniť ju regionálnym úradom verejného zdravotníctva, aby vedeli v prípade nákazy kontaktovať všetkých, ktorí sa mohli infikovať. Opatrenia sa budú týkať aj plavární.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )