Nové pravidlá začnú platiť od budúcej stredy (19. januára).

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský predložil na dnešnom rokovaní vlády návrh uznesení v prípade omikronovej vlny, ktorý vláda schválila s účinnosťou od 19. januára 2022.

Nové pravidlá

Pravidlá na celoslovenskej úrovni budú platiť aj naďalej, nebude sa zapínať žiadny COVID automat. V platnosti to má ostať najviac 4 týždne po vrchole omikronovej vlny, informoval Denník N.

Foto: TASR

Doteraz platilo, že „prekonaní“ sa považovali 180 dní od prekonania choroby. Po novom to bude už len 90 dní od pozitívneho výsledku testu. Prekonanie ochorenia sa nebude uznávať v prípade, že ho má človek potvrdené iba antigénovým testom.

Skráti sa aj čas uznávania zaočkovanosti z jedného roka na 9 mesiacov. Táto začne platiť 1. februára. Ak niekto dostal tretiu dávku (v prípade Johnson & Johnson druhú), predlžuje sa trvanie očkovania o deväť mesiacov.

Režim OP+

Vláda schválila aj nový režim OP+, pri ktorom v niektorých prípadoch už nebudú stačiť 2 dávky vakcíny, ale potrebné budú tri. Nový režim bude zavedený pri návšteve najviac rizikových podujatí.

Foto: TASR – Milan Kapusta

Vláda taktiež zrušila aj zákaz zhromažďovania nad 6 osôb okrem členov spoločnej domácnosti, ktorý platil pre zlú pandemickú situáciu od 25. novembra 2021.

Celoplošne sa zavádzajú aj skrátené otváracie hodiny prevádzok a služieb, ktoré budú môcť fungovať od 5. do 22. hodiny. Vláda ďalej podľa Denníka N odporučila, aby sa v čo najväčšej miere využíval home office. Prezenčná práca bude aj naďalej v OTP režime, kde bude treba test aspoň dvakrát týždenne.

Povinné bude nosenie respirátora v interiéri aj vonku, ak sa nebude dať dodržiavať vzdialenosť na aspoň dva metre.

 

0
Uložiť článok
Komentovať