Foto: flickr.com (Nazim Uddin)

Predstavenia slonov v cirkusoch v New Yorku definitívne končia.

Vo štvrtok bol oficiálne podpísaný zákon s názvom Elephant Protection Act (Zákon o ochrane slonov), ktorý zakazuje využívanie slonov pre zábavu, vrátane cirkusov, karnevalov, sprievodov a iných podujatí. Diskutovalo sa o ňom už dlhšie. Dôvodom je kruté zaobchádzanie zo strany cvičiteľov, ktorému sú zvieratá vystavované.

„Využívanie slonov ako atrakcie na predstaveniach je nebezpečné pre ich zdravie a neraz hraničí s týraním. Pomocou Zákona o ochrane slonov sa snažíme bojovať proti krutostiam páchaným na zvieratách a vytvoriť silnejší, humánnejší New York,“ vyjadril sa guvernér Cuomo.

Sponzorka Amy Paulin dodáva: „Tieto inteligentné, citlivé stvorenia žijú uväznené v nezdravých a nevyhovujúcich životných podmienkach. To neraz vedie k ich predčasnému umieraniu. Slony už viac nebudú vystavované krutému zaobchádzaniu len pre pobavenie ľudí, trpeli už príliš veľa a príliš dlhú dobu.“

Posted by Rory B Simmons on Freitag, 13. Oktober 2017

Celoštátny zákaz bol zavedený po tom, čo starosta de Blasio v lete tohto roku podpísal podobné opatrenia, ktoré zakazovali využívanie zvierat pre zábavu v cirkusoch v piatich mestských častiach. K zavedeniu a podpísaniu zákona prispel aj fakt, že dva cirkusy známe po celom svete, Ringling Brothers a Barnum & Bailey Circus ukončili svoje pôsobenie začiatkom tohto roka.

Práve na cirkus bratov Ringlingovcov bol spočiatku vyvíjaný najväčší nátlak, aby vo svojich predstaveniach prestali využívať slony. Keď tak však urobili, prudko poklesol predaj lístkov a návštevnosť. To ich donútilo zavrieť cirkus na jar tohto roku, po dlhých 146 rokoch vystúpení.

Cuomo vyhlásil, že okrem zakázania využívania slonov pre zábavu zakladá aj fond s názvom Companion Animal Capital Fund, do ktorého investuje 5 miliónov dolárov (čo je v prepočte viac ako 4 milióny eur). Takýmto spôsobom chce pomôcť útulkom v meste vytvoriť pre zvieratá, ktoré to potrebujú, lepšie životné podmienky.

Posted by Hayden Barlass on Dienstag, 3. Oktober 2017

Ochrancovia práv zvierat sa už niekoľko rokov pokúšajú presadiť zákon, ktorý by zakázal kruté zaobchádzanie so zvieratami a ich využívanie pre pobavenie ľudí v cirkusoch, na karnevaloch a iných podujatiach. Zákon vstúpi oficiálne do platnosti v roku 2019 a za jeho porušenie hrozí pokuta až do výšky tisíc dolárov (v prepočte takmer 850 eur).

Tracy Reiman, výkonná viceprezidentka neziskovej organizácie na ochranu práv zvierat PETA sa vyjadrila, že tento zákon privedie New York o krok bližšie k dňu, kedy budú v cirkusoch vystupovať už len ľudia, ktorí sa po programe môžu vrátiť domov k svojim rodinám.

Súhlasili by ste s tým, keby aj v cirkusoch na Slovensku vystupovali už len ľudia, bez zvierat?

Pozri aj: Frustrovaný medveď v cirkuse zaútočil na svojho chovateľa počas vystúpenia. Po tom, čo ho zbili palicou, musel vo vystúpení pokračovať

nydailynews, buffalonews
Príbehy
0
Komentovať (0)