TASR

TASR

Futbalová družina okolo Mareka Hamšíka odohrala svoj posledný zápas v tohtoročnom kvalifikačnom cykle na MS 2018 v Rusku, keď si s doterajším prekvapením našej skupiny, zosobnenom v litovskej futbalovej reprezentácii, poradila vysokým rozdielom 4:0.

Litva, to bol štvrtý a predposledný súper Slovenska v úvodných konfrontáciách o postup na Majstrovstvá sveta 2018 v Rusku. So zverencami Edgarasa Jankauskasa, najlepšieho futbalistu v histórii litovského futbalu,  sme si doposiaľ v oficiálnych dueloch zmerali sily dvakrát. V obidvoch prípadoch, v ktorých sme s Litvou remizovali 1:1,  išlo o kvalifikáciu o postup na MS 2014. V kvalifikácii o postup na MS 2018 nepoznali severania zatiaľ trpkosť porážky – to ich po troch odohratých zápasoch prekvapujúco držalo v popredí našej skupiny F, hneď za Anglickom.

TASR
TASR

Ak sme chceli na konci mimoriadne náročného reprezentačného roka pomýšľať na popredné umiestnenie v skupine, vedeli sme, že proti Litve jednoducho nemôžeme zaváhať. Najmä smolná prehra so Slovinskom spôsobila, že Slovensko sídlilo v tabuľke na nelichotivom piatom mieste so štyrmi bodmi.Už pred výkopom na trnavskom Štadióne Antona Malatinského (známeho aj ako City aréna) bol najväčším postrachom pre našu reprezentáciu 25-ročný útočník hostí Fiodor Černych, ktorý dal za pobaltský celok gól v piatich z posledných šiestich zápasov.

Po menších excesoch, ktoré v naše reprezentácii načas vyvolali dusnú atmosféru, sme sa nakopli v zápase proti Škótsku po presvedčivom výsledku 3:0. Ján Kozák vrátane stálic na zápas s Litvou nominoval aj troch mladíkov, ktorý doteraz patrili medzi ťahúňov národného výberu do 21 rokov. Menovite obrancu Milana Škriniara, ktorého doplnili stredopoliari Matúš Bero a Stanislav Lobotka. Návrat do reprezentačného výberu po zranení ohlásil Peter Pekarík a po odpykaní jednozápasového dištancu za udalosti už dobre známe aj Vladimír Weiss.

TASR
TASR

Slovensko – Litva 4:0 (3:0)
(9653 divákov)

12. Nemec, 15. Kucka, 36. Škrtel, 87. Hamšík

Zostavy:

Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel(C), Ďurica, Hubočan – Weiss (89. Bero), Kucka, Škriniar, Hamšík, Mak (84. Švento) – Nemec (77. Ďuriš)
Litva: Šetkus – Vaitkūnas, Girdvainis, Freidgeimas, Andriuškevičius – Novikovas, Žulpa (33. Chvedukas), Kuklys, Černych (C) – Slivka – Valskis.

Priebeh zápasu bol viac než prekvapivý. Čakali sme mimoriadne ťažký súboj s behavým a silovo založeným mužstvom, no opak bol pravdou. Slovenskí reprezentanti prebrali iniciatívu už od úvodu zápasu a po prevahe na svojich kopačkách ukončili prvý polčas so siedmimi streleckými pokusmi na bránu Šetkusa, z ktorých boli až tri gólové. V ďalšom priebehu obraz hry trochu upadol. Divákov postavil na nohy až gól Mareka Hamšíka.

V súbežne hraných zápasoch našej skupiny F sa 113. raz stretli Anglicko so Škótskom (3:0) a Malta so Slovinskom (0:1 ). Tieto výsledky nás katapultovali na tretiu pozíciu, keď máme na konte 6 bodov a skóre 7:2.

Ďalší kvalifikačný zápas o postup na futbalové majstrovstvá sveta odohráme zase 26. marca proti Malte.

interez.sk (Dušan Farbula)
Príbehy
0
Komentovať (0)