Clouds Architecture Office

Ambiciózny projekt mrakodrapu počíta s jeho zavesením na asteroide, ktorý obieha okolo Zeme vo výške 50 tisíc kilometrov.

Keď sa povie mrakodrap, niektorí z nás si predstavia New York a jeho výškové budovy, iní myšlienkami zamieria do Dubaja, či do Malajzie. Všetky súčasné mrakodrapy majú ale jednu vec spoločnú. Tak, ako všetky stavby, aj tie majú základňu na zemi a „rastú“ do výšky. Toto všetko ale popiera najnovší projekt, či lepšie povedané vízia ateliéra Clouds Architecture Office. Táto newyorská spoločnosť totižto navrhla mrakodrap, ktorý bude zavesený na asteroide a svojou výškou bude dosahovať až k Zemi. Je to vôbec reálne?

Podľa autorov projektu je to reálna vízia, ktorá sa však bude musieť vysporiadať s mnohými zložitými a v súčasnej dobe ťažko riešiteľnými problémami. Mrakodrap nesie názov Analemma Tower a architekti prišli s kontroverzným návrhom: Mrakodrap zavesiť na vesmírne teleso. Keďže Mesiac je príliš ďaleko, uvažuje sa o asteroide, ktorý obieha Zem „iba“ vo výške 50 tisíc kilometrov.

Clouds Architecture Office

Architekti sa inšpirovali budovami, aké môžete vidieť napríklad v Dubaji. Stavba by bola však unikátna a to hneď z niekoľkých dôvodov. Prvým je samozrejme zavesenie na asteroide a prevrátená poloha mrakodrapu. Druhou je to, že mrakodrap by bol pohyblivý, keďže by sa hýbal s asteroidom. Ten opisuje tvar osmičky a počas dňa tak precestuje severnú aj južnú pologuľu Zeme. A v neposlednom rade by bol takýto supermrakodrap najväčšou stavbou na svete s dĺžkou približne 30 kilometrov.

Clouds Architecture Office

Architekti počítajú tiež s tým, že by dokázali upravovať polohu samotného asteroidu. Aj keď to znie rovnako nereálne, ako samotná výstavba mrakodrapu, v skutočnosti NASA plánuje už v roku 2021 dokázať, že je možné zachytiť a zmeniť dráhu asteroidov.

Clouds Architecture Office

Mrakodrap by mal byť rozdelený do viacerých oddelení, ktoré by boli prispôsobené výške, tlaku a ďalším okolnostiam, súvisiacich s polohou mrakodrapu. Vo vrchných častiach by sa nachádzali rezidencie, zatiaľ čo v spodných častiach by boli kancelárske priestory a biznis miestnosti. Úplne dole, teda na mieste najbližšom k Zemi, by sa mala nachádzať plošina, z ktorej by ľudia za pomoci padákov zoskakovali na Zem.

Clouds Architecture Office

Architekti uvažovali aj nad zabezpečením energie a vody, v čom by mala byť budova úplne sebestačná. Na vrchných častiach mrakodrapu by boli umiestnené solárne panely, ktoré by vďaka neprítomnosti mrakov poskytovali konštantný príjem energie. Vodu by budova získavala z kondenzácie mrakov a z dažďovej vody.

Clouds Architecture Office

Je jasné, že táto vízia bude ešte dlhé roky iba snom a realizácia takýchto projektov je hudbou ďalekej budúcnosti. Je ale dobré, že vznikajú takéto projekty a to najmä z toho dôvodu, že vizionárske myšlienky a ambiciózne projekty sú vždy motorom pokroku a rozvoja. Takže možno, o nejakých 100 či 200 rokov, bude takéto niečo skutočnosťou a nie iba snom niekoľkých nadšených futuristických architektov.

Pozri aj: Iba 8 ľudí by bývalo v Bratislave. Ako by to vyzeralo, keby na Slovensku žilo iba 100 ľudí?

interez.sk (mmm), dezeen.com
Uložiť článok

Najnovšie články