Foto: Ocean Exploration Trust/NOAA

Čokoľvek sa dostane príliš blízko, má smolu.

Na dne Mexického zálivu existuje extrémne toxické miesto, ku ktorému je lepšie nepribližovať sa. Čokoľvek sa k nemu priblíži, skončí mŕtve a mumifikované. Hovoria mu aj vírivka zúfalstva.

Vírivka zúfalstva

Ako informuje web Live Science, tzv. vírivka zúfalstva je smrteľne nebezpečné miesto s extrémne slanou a toxickou vodou na dne Mexického zálivu. Podmienky sú tu natoľko nepriaznivé, že v nej dokážu prežiť len baktérie a hŕstka živočíchov. Výskumníci objavili toto miesto ešte v roku 2015, počas prieskumnej expedície.

Pomenovanie vírivka zúfalstva dali tomuto miestu po tom, ako videli v jeho útrobách (tvarom pripomína misku) ležať mŕtve telá krabov a ďalších živočíchov. Útvar sa nachádza v hĺbke 1 000 metrov pod hladinou, v priemere meria 30,5 metra a je hlboký 3,7 metra, informuje Nautilus Live. Voda na tomto mieste je štyrikrát slanšia, a preto je oveľa hustejšia ako morská voda v okolí, čo bráni ich zmiešaniu.

Takmer nič tu neprežije

Teplota vody vo vírivke zúfalstva dosahuje až 19 stupňov Celzia. To spolu s vysokou slanosťou vytvára smrteľné podmienky pre väčšinu organizmov. Obsahuje aj vysoké množstvo sírovodíka a metánu, ktoré znášajú len niektoré živočíchy, napríklad lastúrniky.

Vedcov fascinuje, ako je možné, že vôbec čokoľvek dokáže v takom toxickom prostredí prežiť. Niektoré živočíchy tu dokonca dokážu prosperovať a pre iné organizmy smrtiace prostredie využiť vo svoj prospech.

Uložiť článok

Najnovšie články