wikimedia.org

Už tento víkend sa bude meniť čas z letného času na zimný. Znamená to, že ručičky hodiniek si budeme posúvať o jednu hodinu dozadu.

V noci zo soboty na nedeľu si budete môcť dopriať o hodinu viac spánku. Bude sa totiž meniť letný čas na zimný. O tretej hodine nadránom sa ručičky hodiniek budú posúvať na druhú hodinu, čo nám pridá viac spánku. 

Prvýkrát sa na území Slovenska vykonala zmena času v roku 1916, čo bolo ešte za Rakúsko-Uhorska. Každoročne však zmena času funguje od roku 1979. Aj keď zmena času má veľa odporcov, a to aj z kruhov odborníkov a lekárov, k dodržiavaniu zmeny letného a zimného času sme sa zaviazali ako člen Európskej únie. Je to logické, určite by nebolo pohodlné, keby okolité krajiny mali rozdielny čas ako my.

Zmena času je prevádzaná najmä kvôli efektívnejšiemu využívaniu denného svetla v rámci dňa. Aj keď táto výhoda sa nedá uprieť, negatíva s rozhodeným biorytmom, ktoré zasahujú citlivejších a starších ľudí, rozhodne nie sú nič príjemné.

Väčšina ľudí sa však zmene času veľmi rýchlo adaptuje a funguje bez problémov. A zmena, ktorá nás teraz čaká, aspoň nebude taká bolestivá, keďže čas sa v tomto prípade posúva naspäť.

Takže si určite nezabudnite v noci 30. októbra 2016 posunúť hodiny z tretej hodiny na druhú hodinu. 

interez.sk (mm)
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )