nazovstranky.sk

Michal Blaško / / Now U Know
Pukáte si prsty? Ak áno, určite ste už od druhých ľudí počuli, že je to škodlivé a že vás v neskoršom veku budú bolieť...

Pukáte si prsty? Ak áno, určite ste už od druhých ľudí počuli, že je to škodlivé a že vás v neskoršom veku budú bolieť kĺby či si dokonca môžete spôsobiť artrózu. Ako to ale naozaj celé je? Čo sa vlastne deje, keď si puknete prsty?

Najdlhší experiment podstúpil Donald Unger, ktorý sa tejto téme venoval celých 50 rokov. Každý deň si niekoľkokrát pukal prsty na iba na ľavej ruke. Áno, robil to 50 rokov a prsty si pukol vyše 18-tisíckrát. Čo spozoroval? Nič. Ľavá ruka bola aj po 50. rokoch v takom istom stave, ako pravá.

Čo sa teda deje, keď si puknete prsty? Pozrel sa na to portál Vox. Na pukanie prstov sa pozreli pod röntgenovým žiarením. V každom kĺbe sa nachádzajú hladké chrupavky, ktoré sú od seba oddelené synoviálnou tekutinou. Keď sa kĺb natiahne, vzniká podtlak, ktorý nasáva oxid uhličitý a kyslím z membrány kĺbovej dutiny. Tieto plyny sa spoja do bublín, ktoré keď praskajú, vzniká príjemný-nepríjemný zvuk. Viac už vo videu.

[youtube n3IYmdy6d4Y 720 410]


Komentovať (0)