foto: Twitter

Princíp nezvyčajného dávkovača je jednoduchý. Ak si dá po neho dlaň beloch, senzor mu aplikuje mydlo. No keď si dá pod neho ruku černoch, senzor mu mydlo nevydá. Prečo je to tak?

Väčšinou sa vieme najviac zabávať na úplných prízemnostiach. Chukwuemeka Afigbo, istý Nigérijčan, zverejnil na Twitteri krátke video „rasitického“ dávkovača mydla. Jeho príspevok sa ihneď stal virálnym, a do dnešného dňa ho zdieľalo viac ako 148-tisíc ľudí. I keď, v skutočnosti sa niet na čom zabávať. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Chunkwuemeka pracuje ako technológ v jednej spoločnosti. Pozrite sa na jeho príspevok, ktorý tak zaujal virtuálny svet. Hlavný hrdina? Rasistický dávkovač mydla…

Čo sa vlastne stalo? Bezdotykový dávkovač prevažne pracoval s jedným druhom svetla a teda vedel zosnímať len dlane svetlejšej farby. Čierna pokožka jednoducho nebola zosnímaná a teda ju senzor dávkovača mydla nevedel zaregistrovať. A tak ľudia s čiernou pokožkou mohli stáť pod ním, koľko chceli, mydla sa však nedočkali.

Video tak upozornilo na to, že pri vývoji technologických noviniek sa akosi nepočíta s našou odlišnosťou. Po správnosti pri vývoji aj tohto „rasistického“ dávkovača by mali technológovia vziať do úvahy širšiu variabilitu a skúmať jeho fungovanie na rôznych pozadiach. Samozrejme, že to netreba tak brať (ako sa domnievali niektorí užívatelia), že dávkovač má niečo proti černochom. Je to vyslovene technologický omyl.

pixabay.com

Aj veľké koncerny, ako je Google a Flickr, už v minulosti čelili podobnému trapasu. Vďaka technologickej chybe ich systém automaticky zaraďoval obrázky černochov medzi opice a gorily. Povzbudivé, však? A príkladov podobných omylov nájdeme viac než dosť. Niektoré aplikácie oveľa lepšie rozumejú mužskému než ženskému hlasu. Jedným z dôvodov však môže byť aj fakt, že ich softvér vyvíjajú najmä muži. Samozrejme, nedá sa paušálne tvrdiť, že by sa výskum a technológia nezameriavali na rozmanitosť. Len v niektorých odvetviach je to akosi viac zrejmé.

Nigerian Beauties

Štatistika firmy Google poukázala na niečo naozaj znepokojivé. V ich technologickom odvetví pracuje len 1 percento černochov, 3 percentá hispáncov, 3 percentá „miešancov“, 39 percent aziatov a až 53 percent belochov. Medzi zamestnancami by sme našli až 80 percent mužov a len 20 percent žien. Predpokladá sa, že podobné zastúpenie bude aj v iných nadnárodných spoločnostiach. Prečo stále hovoríme o potrebe rovnoprávnosti a diverzite, keď väčšinu pekné slová zostávajú len na papieri? Možno aj tento (ne)obyčajný dávkovač mydla prinúti ľudí sa trošku zamyslieť nad touto problematikou. Veď technológia slúži pre všetkých. Prečo by sa teda do nej nemohli zapájať rôzni ľudia? Môžu priniesť nové myšlienky a pohľady. A to nikdy nie je na škodu!

Pozri aj: Neonacisti a pravicoví extrémisti si dávajú vo veľkom robiť genetické testy. Z ich výsledkov ale vôbec nie sú nadšení

iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články