Foto: flickr.com(Jonas MF)/flickr.com(Luke_guy)

katka / / Veda
Prečo v poslednej dobe stúpol počet belochov, ktorí si dávajú robiť genetické testy?

Nie je to tak dávno, čo bol silný nacionalizmus témou, ktorou sa zaoberal len okraj spoločnosti. Dnes však získava čoraz viac na popularite. Pomáha tomu aj šírenie falošných správ, ktoré vo veľkom využívajú aj vrcholní politici, no ani migračná kríza problematike nepomáha. Preto sa viacero ľudí, ktorí sa bijú do hrude so slovami „Ja som pravý národniar!“, rozhodlo nechať si urobiť genetické testy. Tie ukážu, akých predkov máme. 

Aaron Panofsky a Joan Donovan, dvaja sociológovia z Kalifornskej univerzity, sa rozhodli prísť na to, prečo si čoraz viac belochov-nacionalistov necháva robiť genetické testy. Ich štúdia ukázala, že ich k tomuto kroku motivuje to, aby sa uistili, že ich predkovia sú takí, ako si myslia. Nanešťastie pre nich, väčšinou spolu s výsledkami prišla aj veľká vlna sklamania.

Ľudia sa po prečítaní výsledkov delia spravidla do dvoch skupín. Niektorí ostali milo prekvapení: „Myslel som, že viac mojich predkov bude z Nemecka. Evidentne mám v DNA severské korene z kmeňa kimbriov, ktorí sa usadili v Dánsku.“ Druhá skupina však výsledkami nebola vôbec nadšená: „Toto je dôvod, prečo by si ľudia tieto testy nemali robiť. Vyšlo mi z nich, že mám korene v Senegale, no ako beloch neverím tomu, že mám v sebe černošské korene. Kedysi dávno tam museli žiť belosi.

Kvôli testom boli viacerí nacionalisti vyhodení z online skupiny, a to práve preto, že nie sú čistí belosi. Po tom, čo sa jeden z členov priznal, že je zo 61 percent Európan, ho vylúčili zo skupiny s odôvodnením: „Pripravil ti nápoj. Zo 60 percent je to voda, zvyšok je kyanid draselný… Kyanid nie je voda, preto ani TY nie si BELOCH.

Podľa výskumníkov rôzna interpretácia testov zbytočne rozširuje rasizmus medzi ľuďmi, keďže mnohí nacionalisti namiesto akceptovania výsledkov prichádzajú s teóriami o židovskej multikultúrnej konšpirácii.

Pozri aj: Tieto mapy vám prezradia, ktoré európske krajiny sú tie najrasistickejšie. Výsledok možno prekvapí aj vás

iflscience.com
0
Komentovať (0)