Foto: Unsplash

Lukáš Mužla / / Série
Na svete existuje mnoho vianočných zvykov, ktoré sú pre mnohých stále záhadou. Ten Islandský sa vám bude určite páčiť.

Vianoce sú v kresťanskom svete asi najvýznamnejším a najobľúbenejším sviatkom roku. Vianočné zvyky sa región od regiónu líšia a v každej krajine by ste určite našli aspoň jeden, ktorý by ste privítali aj u vás doma. Minimálne ten islandský určite zaujme mnohých milovníkov kníh a príjemnej domácej atmosféry. Jólabókaflóð, islandská tradícia, je stelesnením vianočnej pohody a pokojného prežitia sviatkov. 

Jólabókaflóð by sme do slovenčiny mohli voľne preložiť ako „Vianočná knižná potopa“. Ide o národný zvyk, kedy si ľudia na Vianoce doma navzájom darujú dobrú knižku a počas vianočného večera si každý, pri šálke horúcej čokolády či tradičného nápoja jólabland číta tú svoju. Niet teda divu, že obyvatelia Islandu potom patria k najgramotnejším národom sveta. Až 93% obyvateľov totiž za rok prečíta aspoň jednu knižku (čo sa nezdá veľa, ale v skutočnosti je to veľmi vysoký priemer). Je veľmi pravdepodobné, že táto knižka, je práve vianočným darčekom, ktorý mnohí Islanďania dostanú vďaka tomuto zvyku.

Foto: Pexels

Vznik tradície Jólabókaflóð

Zaujímavá islandská tradícia nemá dlhé korene a je pomerne mladým vianočným zvykom. História zvyku siaha do obdobia druhej svetovej vojny, kedy bol import do krajiny vo veľkom množstve obmedzený a ľudia teda nemali veľký výber vianočných darčekov. Papier bol však stále dostupný a odpoveďou sa teda stali knihy. Navyše od roku 1944 až dodnes dostáva každá domácnosť pred Vianocami bezplatný katalóg novovydaných kníh, ktoré sú na trhu aktuálne dostupné. Vzhľadom na to, že Island nikdy nepatril ku krajinám s veľkým počtom obyvateľom sa vydavateľstvám nikdy neoplatilo knihy vydávať a tlačiť počas celého roka. Takmer všetky novinky sa tak do tlače dostávajú práve v posledných týždňoch roka a sú pripravené stať sa dokonalými vianočnými darčekmi.

Foto: Pexels

Vplyvom týchto skutočností sa dobrá knižka stala základom vianočných darčekov na Islande. Takmer v každej rodine nechýba pod stromčekom aspoň jedna, či už od domáceho autora, alebo zahraničných spisovateľov. Okrem toho je zvykom stráviť vianočný večer v kruhu rodiny čítaním nového darčeku. Ak ste sa teda aj vy tento rok rozhodli darovať niekomu knižku, môžete ho potešiť aj informáciami o zaujímavej tradícii z ďalekého severu.

Foto: Pexels
tabletmag.comreaditforward.comallgiftsconsidered.com
0
Komentovať (0)