foto: flick Dennis Jarvis, Pixabay

Prostitúcia. Najstaršie remeslo na svete, tu vždy bolo a pravdepodobne nikdy neskončí. Hlavné mesto Holandska však z tohoto netradičného odvetia vyťažilo maximum.

Poskytovateľky erotických služieb, či jednoducho prostitútky. Nájdeme ich všade. V rôznych európskych veľkomestách sú (ne)slávne známe ulice, ktoré sú zamerané práve na erotiku a veci s tým súvisiace. V Amsterdame okrem početných turistických pamiatok objavíte aj oblasť Red Light District. Je to práve tá „vykričaná“ zóna, plná verejných domov, striptízových klubov a sexshopov. V Holandsku je však prostitúcia legálna. Z jej uzákonenia majú výhody nielen prostitútky, ale aj samotný štát. 

V Amsterdame vznikla „oblasť lásky“ na historickom mieste, na ktorom nájdete naozaj zopár krásnych gotických stavieb. Je to však to posledné, čo by zaujímalo turistov, ktorí tu prišli len za sexom. Oblasť Rossebuurt ožíva najmä v noci. A veru, je na čo sa dívať. Verejné domy, striptízové bary, sex shopy či múzeá so sexuálnou tématikou. To všetko ponúka Red Light District.

V Holandsku je prostitúcia legálna a regulovaná od roku 1988, pričom holandská vláda je presvedčená o tom, že legalizácia prostitúcie bola akýmsi nutným zlom. Prostitútky sú pri poskytovaní svojich služieb viac chránené, majú nárok na pravidelné lekárske prehliadky a „na oplátku“ odvádzajú dane. Taktiež sú aj zákazníci viac chránení od sexuálne prenosných chorôb, väčšina dievčat nemá za sebou pašerákov, ani nie sú smutným dôsledkom obchodu s bielym mäsom, i keď tomu sa taktiež nedá vždy zabrániť.

Polícia drží stráž nad „červenou oblasťou“

Rossebuurt, Amsterdam #amsterdam #netherlands #rossebuurt #night #red

A post shared by Giancarlo Volponi (@gvolponi) on

O bezpečnosť dievčat sa stará polícia. Každá prostitútka má k dispozícii akési núdzové tlačidlo. Keď sa jej klient nevie vpratať do kože, vie, čo má robiť. Na ulici nie je vidno nadrogované ženy, ani pasákov. Samé ženy sú vďačné tomu, že ich strážia muži zákona. Tí neraz riešia aj pouličné bitky či hrdinov, ktorí to prehnali s drogami či alkoholom.

Jedinečný projekt My Red Light

V Amsterdame nájdete aj verejný dom, ktorý majú pod palcom prostitútky. Nemajú nad sebou žiadneho šéfa, samé si určujú pracovný čas, vybrali si zariadenie a tešia sa zo slobody. Tento krok bol odpoveďou na nedobrovoľné dovlečenie 140 žien z Nigérie. A práve otvorenie vlastného verejného domu je silným protikrokom voči pašerákom.

Holandsko stavilo aj na starú známu skutočnosť, že odriekaného chleba najväčší kus býva. Preto zlegalizovalo nielen prostitúciu, ale i ľahké drogy. Vláda verí, že paradoxne ich reguláciou a legalizáciou predídu ťažkým závislostiam a aj platený sex tu bude pod kontrolou. Čuduj sa svete, zatiaľ im tento systém funguje, takže asi na ňom naozaj bude zrnko pravdy. Samotná prostitúcia sa tu prestala brať ako niečo zlé, o čom svedčí aj postavenie prvej sochy pre poskytovateľov sexuálnych služieb. Jej autorom je sochár Els Rijerse, pričom jeho socha má pripomínať, že aj prostitútky si zaslúžia rešpekt.

Táto socha má niečo do seba. Veď rešpekt si zaslúži každý človek, a to bez ohľadu na povolanie.

Pozri aj: Na začiatku je pivo a ľad je tabu. 8 zaujímavých faktov o whisky, ktoré ste o nej doteraz netušili

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články