Foto: Pixabay

Michaela Galambošová / / Veda
Nikto presne nevie, prečo sa náš vesmír už dávno nezničil. Odpoveď má priniesť najnovšia štúdia CERN-u.

Vedci pri skúmaní vlastností antihmoty prišli na niečo nečakané. Ako to, že sa vesmír už dávno nezničil sám? Podľa vedcov bolo na začiatku vzniku vesmíru rovnaké množstvo hmoty a antihmoty. Tieto dve protichodné zložky mali vesmír už na začiatku jeho existencie jednoducho negovať. Avšak my v ňom napriek tomu existujeme. Nikto nevie presne povedať, prečo je to tak.

Viacerí poprední vedci sa pokúsili nájsť odpoveď na túto náročnú otázku, avšak všetky hypotézy končili v slepej uličke. Podrobne preskúmali vlastnosti hmoty a antihmoty, avšak nenašli medzi nimi žiadne rozdiely, ktoré by vysvetľovali, prečo sa vesmír vyhol samodeštrukčnému procesu. Christiana Smorra, vedúceho výskumu v svetoznámom CERN-e, najviac zaráža dokonalá symetrie hmoty a antihmoty, kvôli ktorej by sme tu vlastne nemali byť. Teda nielen my, ale aj samotný vesmír. Vedci skúmali (takmer) všetko. Hustotu, elektrický náboj i iné parametre, pričom sa pustili do štúdie samotného magnetizmu. Dali si jasný cieľ. Zistiť prítomnosť aspoň nejakej asymetrie, ktorá by bola zodpovedná za tento stav.

Prekvapivo všade je symetria

pixabay.com

Výskumný tím sa teda zameral na meranie magnetizmu v protónoch a antiprotónoch, ktoré uchovávajú v špeciálnych Penningových pasciach. Avšak ani táto náročná úloha im nepriniesla žiadne výsledky. V čom spočíva zmysel? Vedci však stále majú hlavy v smútku, pretože odpoveď, na zdanlivo banálnu otázku stále ostáva vo hviezdach (teda v samotnom vesmíre). Ako sa vesmír vyhol samodeštrukčnému procesu? Poslednou nádejou na nájdenie správnej odpovede by mohlo priniesť štúdium gravitačného poľa antihmoty, ktoré by malo byť reverzné oproti gravitácii hmoty. Ktovie, či im tento výskum prinesie želané výsledky.

Pozri aj: Toto sú jediní traja ľudia, ktorí zomreli vo vesmíre a pravdepodobne ste o nich nikdy nepočuli

independent.co.uk
0
Komentovať (0)