Foto: NASA

/ 176 / PetraSus
Vedeli ste, že Sojuz je naplánovaný tak, že má tri segmenty? Orbitálny modul, servisný modul a kapsulu, v ktorej sa astronauti vracajú späť na Zem.

Aby sa posádka mohla bezpečne vrátiť na Zem, posledný segment sa pomocou výbušniny oddelí od zvyšku. Počas misie Sojuzu 11 sa však stalo nešťastie. Výbušniny sa odpaľujú postupne, v sekvencii, v tomto prípade sa to však nestalo. Vybuchli všetky naraz, v rovnakom čase.

To spôsobilo, že ventil sa otvoril vo výške 168 kilometrov nad Zemou. Skôr, než sa astronauti stihli vrátiť do atmosféry. Z modulu rýchlo unikal vzduch. Mená Georgy Dobrovolsky, Vladislav Volkov, a Viktor Patsayev vám možno nič nehovoria, sú to však traja ruskí muži, ktorí kvôli tejto chybe ako jediní zomreli vo vesmíre. Nie, nezabudli sme na Apollo 1, Challenger, ani Columbiu. Myslíme si však, že stojí za to pripomenúť si aj tento kúsok vesmírnej histórie.

Dobrovolsky a Patsayev sa pokúsili otvor, odkiaľ unikal vzduch nájsť a utesniť ho. Ostávalo im zo 60 už len 13 sekúnd, kým by upadli do bezvedomia. Po 110 sekundách srdcia astronautov prestali pracovať.

Neskoršie vyšetrovanie ukázalo, že na utesnenie otvoru by bolo potrebných 52 sekúnd. Kozmonauti však mali oveľa menej času a podľa vedcov jednoducho nemali šancu. Nanešťastie, pozemská posádka o tom nevedela, až kým kapsulu neotvorili. Vďaka padákom Sojuz nepoškodený pristál v Kazachstane. Keď však kapsulu otvorili, našli v nej troch mŕtvych mužov.

V tých časoch kozmonauti neboli povinní počas zostupu na Zem mať na sebe skafandre. Ak by ich však na sebe mali, zachránilo by im to život. Práve vďaka vyšetrovaniu tohto incidentu sa táto zásada zmenila. Spočiatku nebola príčina úmrtia kozmonautov jasná, akonáhle však bola určená, NASA zaviedla povinnosť nosiť skafandre počas štartu aj počas zostupu.

Stargazing from the International Space Station. This image was taken by a NASA astronaut whilst over the Pacific Ocean.

A post shared by I Fucking Love Science (@iflscience) on

Počas rôznych vesmírnych misií umrelo niekoľko ľudí. Posádka Apollo 1 zahynula počas testovania na Zemi, Challenger explodoval počas letu do vesmíru a Columbia počas návratu na Zem. Dobrovolsky, Volkov a Patsayev sú však jediní traja muži, ktorí kedy umreli priamo vo vesmíre. Pamätník na ich počesť je umiestnený 550 kilometrov severovýchodne od kozmodrómu Bajkonur, odkiaľ štartovali svoj osudný let.

Nešťastie sa odohralo v roku 1971 a napriek tomu, že po 22 dňoch úspešnej misie sa traja muži plánovali vrátiť k svojim blízkym, to sa už nestalo. Aj keď ich mená nie sú vo svete známe, medzi krátermi na Mesiaci je umiestnená pamätná plaketa, ktorú tam zanechalo Apollo 15. Smrť posádky Sojuz 11 bolo obrovským nešťastím, zabezpečilo však bezpečnejšie lety pre všetkých ďalších kozmonautov, ktorí putovali do vesmíru po nich.

Pozri aj: Toto sú fotky ostatkov astronauta, ktorý spadol z vesmíru. Vladimir Komarov bol hrdina, ktorý pre slávu Sovietského zväzu zaplatil najvyššiu daň

iflscience


Komentovať (0)