Foto: TASR/AP

Venezuela zablokovala mosty, ktorými mala prísť humanitárna pomoc.

Venezuelská kríza sa posledné týždne poriadne vyhrocuje. Situácia v krajine je na spadnutie. Nezamestnanosť, chudoba a hlad sa stali bežnou súčasťou všetkých jej obyvateľov. Opozícia hovorí o hrozbe smrti hladom vyše 300-tisíc ľudí, prezident Maduro však pomoc odmieta. Cisternou a lodnými kontajnermi zablokoval mosty, ktorými mala do krajiny prúdiť humanitárna pomoc.

Venezuelská armáda zablokovala most na hranici s Kolumbiou, po ktorom mala byť dopravená humanitárna pomoc. Agentúru AFP o tom v stredu informoval venezuelský opozičný poslanec Franklin Duarte, hovorí tlačová správa TASR. AFP pripomenula, že opozíciou ovládané venezuelské Národné zhromaždenie, v utorok varovalo venezuelské ozbrojené sily, ktoré sú na strane prezidenta Nicolása Madura, aby neblokovali prísun humanitárnej pomoci.

Foto: TASR/AP

Opozičný vodca Juan Guaidó, ktorý sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta, tvrdí, že vo Venezuele hrozí smrť hladom vyše 300.000 ľuďom, ak sa k nim nedostane humanitárna pomoc. Maduro však vyhlásil, že humanitárna pomoc má byť predvojom pre inváziu do Venezuely vedenú Spojenými štátmi. Celú humanitárnu operáciu označil za „zlú a lacnú oligarchickú šou“ a vyzval občanov, aby sa na ňu nedali nalákať. Venezuela bude podľa neho bojovať s ekonomickými problémami „svojím vlastným úsilím a vlastnou prácou“ a „nebude nikoho o nič prosiť„. „Ak nám chcú pomôcť, nech zrušia blokádu a sankcie,“ vyzval.

Zrejme v súlade s Madurovým rozkazom venezuelskí vojaci v stredu SEČ zablokovali pomocou cisternového nákladného auta a lodného kontajnera prístup k mostu Tienditas, ktorý spája kolumbijské mesto Cúcuta s venezuelským mestom Ureňa. Guaidó už v pondelok vyslovil podozrenie, že armáda sa chce zmocniť humanitárnej pomoci, ktorá je momentálne pripravená v Kolumbii, Brazílii a na neidentifikovanom karibskom ostrove, aby ju potom distribuovala vlastným podporovateľom vo Venezuele prostredníctvom dotovaného potravinového programu tamojšej socialistickej vlády.

Foto: TASR/AP

Organizácia spojených národov varuje pred zneužívaním humanitárnej pomoci ako politického nástroja. Hovorca OSN Stéphane Dujarric povedal, že humanitárna misia musí byť nezávislá od politických, vojenských a akýchkoľvek iných cieľov. Po aktuálnom uzavretí mostu OSN vyzýva Venezuelu na seriózne vnútropolitické rokovania, ktoré by viedlo k upokojeniu situácie a vyriešeniu krízy miestneho obyvateľstva.

Situácia vo Venezuele

Bežné potraviny stoja milióny venezuelských bolivarov (miestna mena). Ľudia už peniaze ani nepočítajú, jednoduchšie je ich pri platbe odvážiť. V auguste 2018 ľudia za bežne veľké kura zaplatili 14,6 milióna. Za jedinú rolku toaletného papiera nechali v obchodoch 2,6 milióna a za kg syru asi 7,5 milióna.

Foto: Archív TASR/AP (AP Photo/Ariana Cubillos-2017)

Extrémy dosahuje v krajine aj nezamestnanosť. Tá v posledných dvoch rokoch zrejme vystrelila do takých čísel, že krajina už tento údaj radšej ani neuvádza. Posledné dostupné číslo hovorí o nezamestnanosti ľahko cez úroveň 27%. Keďže krajina už roky neposkytuje ani iné ekonomické štatistiky, situáciu možno len odhadovať. Napriek tomu sa väčšina odborníkov zhoduje, že Venezuela aktuálne patrí k najchudobnejším krajinám celého sveta (v ukazovateli HDP na jedného obyvateľa).

Foto: Archív TASR/AP (AP Photo/Rodrigo Abd-2014)

Nedostatok potravín a obrovská chudoba mala vo Venezuele niekoľko dôsledkov. Tým najvážnejším je zdravotný stav obyvateľstva v najväčšej miere detí, ktoré sú na podvýživu najnáchylnejšie. Miestni obyvatelia sa za posledné roky museli prikloniť k extrémnym riešeniam ako zabezpečiť vlastné prežitie. Bežnou súčasťou života vo Venezuele je prehľadávanie odpadkov a požívanie zvyškov potravín, konzumácia pouličných psov, mačiek či holubov a dokonca sa objavili aj početné prípady konzumácie chránených zvierat ako napríklad plameniakov či mravčiarov.

TASR, The Guardian
Uložiť článok

Najnovšie články