Foto: Plant Image Library (Flickr), Google Earth

Prečo bol zachránený práve tento strom dodnes nikto nevie. Mal jednoducho šťastie.

Veľký osamelý Doug. Stojí na mieste, kde sa kedysi rozprestieral pravý kanadský prales. Dnes tu stojí jediný strom, ktorému v Kanade nepovie nikto inak ako Doug. Je smutnou pripomienkou minulosti drancovania kanadských lesov, boja za ich ochranu ale aj symbolom dnešnej doby. A paradoxne ho zachránil drevorubač. 

Bolo to ešte v roku 2011 kedy stál drevorubač Dennis Cronin pod jedným z najvyšších stromov celej Kanady. Jeho úloha bola jednoduchá. Podobne ako okolitý les, mal za obeť drevárskemu priemyslu padnúť aj tento strom. Cronin však urobil niečo, čo by ste od neho nečakali. Okolo viac ako 70 metrov vysokého stromu uviazal zelenú stuhu a zachránil ho. Išlo o vzácnu douglasku tisolistú, ktorá je od toho momentu známa ako Veľký osamelý Doug.

Big Lonely Doug

Ostrov Vancouver, ktorý sa nachádza v Britskej Kolumbii v azda najkrajšej časti Kanady čo sa prírody týka, bol kedysi takmer celý pokrytý starým pralesom. Miestne lesy boli staré stovky rokov. Douglaska tisolistá sa bežne dožíva polstoročia, niektoré stromy však aj tisícročie. Veľký osamelý Doug má podľa odhadov viac ako 750 rokov, no môže byť pokojne aj rekordérom s vekom 1200 zím. Ako sa po jeho záchrane zistilo, ide o druhú najväčšiu douglasku tisolistú v Kanade.

Lonely Big Doug

Douglaska tisolistá je majestátny neopadavý ihličnan, ktorý sa dožíva vysokého veku a rastie do ohromných rozmerov. Vyskytuje sa na západnom pobreží Severnej Ameriky od Britskej Kolumbie až po strednú časť Kalifornie. Aj keď nepatrí medzi všeobecne ohrozený druh, v Kanade ich už veľa neostalo. Ich drevo je totiž cennou surovinou pre drevospracujúci priemysel. Vďaka svojej odolnosti je vhodné aj na exteriérové využitie.

Z ostrova Vancouver zmizlo kvôli ťažbe 99% douglasiek. Viac ako 100 rokov lynčovania lesov spôsobilo, že pôvodné pralesy dnes pokrývajú už len niečo cez 6% rozlohy ostrova. Boj medzi ochranármi prírody a lesníkmi trval v tejto časti Britskej Kolumbie dlhých 25 rokov. Skončil vznikom biosferickej rezervácie Clayoquot Sound a provinčným parkom Carmanah Walbran. Ochranári dlhý boj vyhrali a Veľký osamelý Doug je toho dodnes dôkazom.

Veľký osamelý Doug je posledným veľkým stromom na rozsiahlom rúbanisku. Nachádza sa v juhozápadnej časti ostrova Vancouver neďaleko hraníc spomínaného provinčného parku. Stal sa symbolom miznúcich pôvodných lesov v Kanade, ale aj symbolom vôle pre ich záchranu. Svedčí o tom aj len pred pár mesiacmi vydaná kniha Big Lonely Doug, ktorá detailne popisuje príbeh jedného z posledných majestátnych stromov Kanady.

atlasobscura.comtheglobeandmail.com, The Guardian
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy