Foto: flickr.com (Kevin Gill)

Filmy na štýlu Armageddon v nás vytvárajú dojem, že ak na Zem, či v jej tesnej blízkosti bude letieť veľký asteroid, tak NASA či iné organizácie si ho všimnú a rýchlo príjmu príslušné opatrenia.

A zvyčajne to tak aj je. Už teraz je jasné, že v roku 2135 preletí okolo Zeme obrovský asteroid a vedci už teraz plánujú čo robiť, ak by sa jeho trajektória zmenila smerom na Zem. Avšak všetko záleží od toho kde sa astronómovia „pozerajú“. 

V sobotu totiž okolo Zeme preletel asteroid 2018 GE3, ktorý bol veľký ako futbalové ihrisko. Najzaujímavejšie na tom je skutočnosť, že NASA si ho všimla iba niekoľko hodín predtým, ako v tesnej blízkosti išiel preletieť okolo Zeme.

Samozrejme, keď hovoríme o tesnej blízkosti, tá je chápaná vo vesmírnych vzdialenostiach. Asteroid tak preletel vo vzdialenosti ktorá bola približne v polovičnej vzdialenosti medzi Zemou a Mesiacom. Tento asteroid pritom nebol žiadny drobček. So šírkou 47 až 100 metrov by pri náraze do Zeme spôsobil veľké problémy. Energia, ktorá by sa pri takomto veľkom asteroide uvoľnila, by bola až 185 násobne väčšia ako pri bombe, ktorá bola zhodená na Hirošimu.

Pravdou ale je, že asteroid by sa pri prelete atmosférou mohol rozpadnúť a niektoré menšie časti by mohli aj zhorieť. Avšak pravdepodobne by tento asteroid spôsobil značné škody. Stačí si spomenúť napríklad na Čeljabinský asteroid z roku 2013. Ten bol oveľa menší ako tento a aj tak zranil 1200 ľudí a spôsobil tiež značné škody na majetku.

Najväčší problém je ale v tom, že NASA ani iné monitorovacie agentúry vesmírnych telies, si asteroid nevšimli. Pravdou ale je, že monitorovanie takýchto telies je ťažké, keďže sa pohybujú veľkou rýchlosťou, a tak teleskopy musia byť nasmerované na presné miesto aby si ho všimli.

Pozri aj: Môže sa to reálne stať. Takto by to vyzeralo, keby na Zem dopadol obrovský asteroid

Príbehy
0
Komentovať (0)