techinsider.io

Lukáš Mužla / / Now U Know
Letecká doprava sa v posledných desaťročiach rozmohla tak, že si dnes nevieme život bez nej ani predstaviť. Napriek tomu, že v našej krajine ľudia nesedia v lietadle...

Letecká doprava sa v posledných desaťročiach rozmohla tak, že si dnes nevieme život bez nej ani predstaviť. Napriek tomu, že v našej krajine ľudia nesedia v lietadle tak často, tvoria neoddeliteľnú súčasť našich letných dovoleniek pri mori. V ostatných krajinách sveta, a najmä tých rozsiahlych, je však letecká doprava rozvinutá oveľa viac. Ak ste niekedy leteli lietadlom, rozmýšľali ste nad tým, aké tajné priestory tento stroj ukrýva? Dnes vám odhalíme jedno tajomstvo. Miesto, kde sa bežný cestujúci v lietadle nikdy nedostane.

Nastúpite do lietadla, letuška vám vysvetlí bezpečnostné pokyny, lietadlo vzlietne a vy môžete spokojne oddychovať  až pokiaľ nebudete v cieli. Let na dlhé vzdialenosti však môže trvať aj viac ako 10 či 12 hodín a kým vy relaxujete na svojom sedadle, letušky pobehujú hore dolu a plnia si svoju prácu. Ale je to vždy tak? To si ani na chvíľu neoddýchnu?

techinsider.io
techinsider.io
techinsider.io
techinsider.io

Aj personál lietadla tvoria len ľudia a tí predsa potrebujú počas dlhých letov oddychovať. Kde si však môžu dopriať chvíľku len pre seba? Tam, kde sa normálni cestujúci nikdy nedostane. V špeciálnych neprístupných priestoroch pre personál lietadla. Takéto miesta by ste našli takmer v každom dopravnom lietadle, no samozrejme ich účel sa využíva najmä na dlhých trasách.

techinsider.io
techinsider.io
techinsider.io
techinsider.io

V Boingu 777, či 787 nájdete takéto „tajné“ schodisko, ktoré vedie do priestorov určených len pre personál. Ich umiestnenie závisí od typu lietadla. Tu sú umiestnéné hneď za kokpitom, nad sedadlami prvej triedy. Letušky tu teda vyspávajú cestujúcim rovno nad hlavami. Do ich spálni vedú schody, ktoré sú pre bežných ľudí neprístupné. Nachádzajú sa za dverami, ktoré sa dajú otvoriť len použítím špeciálneho kódu alebo prístupovej karty.

techinsider.io
techinsider.io

V americkom Boingu 787 sa nad prvou triedou nachádza 8 postelí pre personál lietadla. V 777 majú piloti svoj priestor od letušiek oddelený. Musia si predsa dobre oddýchnuť a koncentrovať sa. V kanadskej 787 by ste však postele hľadali márne. Nachádza sa tu len akési „letisko“, teda jedna veľká posteľ pre všetkých, ktorí si potrebujú oddýchnuť.

techinsider.io
techinsider.io
techinsider.io
techinsider.io
techinsider.io
techinsider.io

Pokračovanie na ďalšej strane…Komentovať (0)