Foto: youtube.com

Nikto netúži po nepríjemne bielej farbe na jeho pokožke, ktorá už na pohľad pôsobí nezdravo. A v skutočnosti strata či deficit pigmentu nezdravý je. Vďaka tomuto lieku bude pohyb po slnko zase o niečo bezpečnejší.

Biele nohy, spálené plecia či nepríjemný bolehlav spôsobený úpalom. To všetko sú naozaj nepríjemné veci. A keď má človek farbu hneď pôsobí krajšie, zdravšie a dokonca aj energickejšie. Čo je určite prívetivejší pohľad, než na pokožku akéhosi podzemného tvora. Slniečko je fajn, ale škodí a veľmi. Liek, ktorý bol najnovšie vyvinutý vás opáli aj bez toho, aby ste sa museli opaľovať. Určite z laického pohľadu si môže človek ťukať na čelo, „Prečo radšej nevymyslia liek na rakovinu?“ Pravda je však taká, že len v Spojených štátoch umrie každú hodinu človek na dôsledky rakoviny kože, spôsobenej práve nebezpečným UV žiarením.

Aj napriek tomu sa ľudia neustále natierajú opaľovacím krémom, natierajú sa rôznymi olejmi a sedia pod UV žiarením naprieč veľmi dlhým časom. Výskumníci z Všeobecnej nemocnice v Massachusetts vytvorili liek, ktorý stimuluje produkciu melanínu, čo je prirodzená látka, ktorý sa tvorí v ľudskej pokožke a spôsobuje tmavnutie, čím kožu chráni. To znamená, že opálenie je reálne a nie natreté či nastriekané.

Opálenie v spreji či akékoľvek iné falošné opálenie môže v niektorých prípadoch vyzerať dobre, avšak neposkytuje nijakú ochranu pre slnkom. Testovanie počas týchto štúdií ukázalo, že liek dokáže úspešne produkovať melanín, tým pádom ste chránení pred karcinogénnym slnkom ešte predtým než sa mu vystavíte.

Foto: Pixabay

„Našim skutočným cieľom je nová stratégia ochrany kože pred UV žiarením a rakovinou,“ hovorí doktor David Fisher, ktorý viedol túto štúdiu. „Tmavý pigment sa spája s menším rizikom každej formy rakoviny kože.“ Funguje to veľmi jednoducho. Pod lúčmi z UV žiarenia sa koža bráni sama celkom prirodzenou chemickou reakciou, ktorá vytvára melanín a ten dodáva pigment vlasom, koži a očiam.

Riziko tvorené pri vnútornom opaľovaní teda v prípade solária je obrovské. Každý rok sa práve v spomínaných Spojených štátoch objaví viac než 419 tisíc prípadov spojených s opaľovaním v soláriu. Ľudia, ktorí sa vystavili soláriu viac než 10 krát, majú už teraz zvýšené riziko rakoviny kože o 34% než tí, ktorí v soláriu nikdy neboli.

Pozri aj: 10 módnych doplnkov, ktoré tajne poškodzujú každý deň aj vaše zdravie

iflscience.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )