Foto: QUT

Vedcom sa podarilo vyvinúť nový typ banánov, ktoré by mohli pomôcť mnohým deťom v Ugande, ktoré majú deficit provitamínu A.

Takzvané zlaté banány dostali názov podľa svojho netradičného vzhľadu, majú totiž mnohonásobne výraznejšiu farbu než bežné banány. Boli vyvinuté tímom z Technologickej univerzity v Austrálskom Queenslande. Výskum viedol profesor James Dale, ktorý dúfa, že do roka 2021 budú farmári v Ugande pestovať banány bohaté na provitamín A. Nadácia Billa a Melindy Gates prispela sumou 10 miliónov dolárov na tento dlhý výskum, ktorý trval viac než 12 rokov a zahŕňal laboratórne testy a pokusy v teréne. Vedci v Ugande sa v súčasnosti snažia napodobniť túto techniku s miestnou odrodou banánov.

„Zobrali sme gén z banánu, ktorý bol vypestovaný na Papua-Novej Guinei. Ten má už prirodzene veľmi vysoký obsah provitamínu A, no má malé zväzky, takže sme ho vložili do Cavendishského banánu.“ povedal profesor Dale vo svojom prehlásení. „Vďaka toľkým rokov sme mali možnosť vypestovať banány, ktoré majú v sebe obsiahnuté úžasné množstvo provitamínu A. Ich farba je zlato-oranžová, narozdiel od bežných banánov, ktoré majú krémový odtieň.“

Banány sú v Ugande hlavným zdrojom potravy. Tamojší ľudia jedia africkú odrodu, ktorá je vhodná na varenie a je skvelým zdrojom škrobu, avšak má veľmi málo stopových prvkov, vrátane provitamínu A a železa. Okolo 700-tisíc detí po celom svete umiera na nedostatok tejto dôležitej zložky. Niekoľko 100-tisíc detí oslepne, ďalšie symptómy môžu byť oneskorený rast, neplodnosť, suchá pokožka a žiaľ mnoho ďalšieho. To znamená, že tento typ banánov je veľmi užitočný. Tím vedcov testoval stovky rôznych genetických variácií predtým, než sa usadili pri konečnom recepte. Vzorky, ktoré obsahujú potrebné gény, boli poslané do Ugandy, kde budú vložené do miestnych banánov na ďalšie skúšky v teréne.

Podobný a tiež veľmi užitočný pokus sa objavil už v minulosti v prípade zlatej ryže. Tá mala plniť rovnaký účel, avšak nebola povolená kvôli nevedomosti rôznych skupín ľudí, ktorí sa rozhodli bojkotovať geneticky upravenú stravu. Už nám len ostáva dúfať, že banány na tom budú o čosi lepšie.

Pozri aj: Mal halucinácie, bol posadnutý číslom 3 a potrpel si na hygienu. 9 šokujúcich faktov o Nikola Teslovi, ktoré ste určite nevedeli

iflscience.com
Príbehy
0
Komentovať (0)