Ilu: Kongl. Vitterhets Historie och Antiqvitets Akademien [Public domain], via Wikimedia Commons

V tranze sa neraz vrhali proti veľkej presile.

Ak ste nikdy nepočuli o Berserkroch, tak vedzte, že to boli severskí bojovníci, ktorí sa vyznačovali divokosťou v boji, udatnosťou a nebojácnosťou. Počas bojov vraj upadali do nekontrolovateľného hnevu a bojového šialenstva. Dlho sa verilo, že na to, aby dosiahli tento stav, užívali halucingénne huby. Nová štúdia však naznačuje, že to nemusí byť pravda, aj keď drogy aj tak užívali. 

Slovo berserker v preklade znamená „oko podliate krvou“. A skutočne tak aj po požití drog mohli vyzerať. Ako uvádza portál IFL Science, predpokladalo sa, že užívali aj u nás známu muchotrávku červenú (Amanita muscaria), ktorá obsahuje halucinogén kyselinu ibotenovú.

Muchotrávka červená. Foto: Pixabay

Po požití spôsobuje celý rad psychoaktívnych účinkov ako sú závraty, halucinácie a delírium. Môže tiež viesť k hypertermii a intenzívnemu poteniu, čo môže vysvetľovať, prečo sa Berserkri často pred bojom vyzliekali donaha.

Nová štúdia uverejnená v Journal of Ethnopharmacology sa ale zamýšľa nad tým, že väčším kandidátom ako muchotrávka červená je rastlina blen čierny (Hyoscyamus niger). Dokazujú to nájdené semená v mnohých hroboch či bývalých vikinských osadách.

Ilu: Lous Moe [Public domain], via Wikimedia Commons
Psychedelický účinok blenu sa tiež vyznačuje jedným zaujímavým aspektom, ktorý podporuje, že berserkri ho užívali. Tým je prejav hnevu. Autori štúdie uvádzajú, že v závislosti od osobnosti a dávkovania blenu sa u ľudí môže prejavovať nekontrolovateľný hnev.

Často sa uvádza že berserkri boli tak rozhnevaní pri boji, že nedokázali ani rozlíšiť, kto je vlastne priateľ a kto nepriateľ. To takisto podporuje teóriu o užívaní blenu, keďže jedným z prejavov intoxikácie je tiež neschopnosť rozpoznať tváre.

Blen čierny. Foto: Pixabay

Takisto aj opisované stavy, ako sú bolesti hlavy či rozostrené videnie, sú spojené skôr s užívaním blenu ako s užívaním muchotrávky červenej.

Avšak, nie všetko je vysvetlené užívaním blenu. Berserkri často pri boji hrýzli do svojich štítov či klepotali zubami. Tieto prejavy nie sú pri užívaní blenu známe. Je teda jasné, že záhada ohľadom týchto podivných severských bojovníkov ešte nie je úplne vyjasnená.

IFL Science

Aj tento článok ste si mohli prečítať do konca vďaka našim predplatiteľom.
Staňte sa súčasťou PREMIUM klubu a získate benefity v hodnote 28 €.

Uložiť článok

Najnovšie články