Datujú ju do obdobia pred 140 miliónmi rokov, keď na rozľahlých častiach pevniny zúrili požiare. Najstaršiu známu skamenelinu borovice objavili britskí vedci v kanadskej provincii...

Datujú ju do obdobia pred 140 miliónmi rokov, keď na rozľahlých častiach pevniny zúrili požiare. Najstaršiu známu skamenelinu borovice objavili britskí vedci v kanadskej provincii Nové Škótsko. Zuhoľnatené borovicové ratolesti sa datujú do obdobia pred 140 miliónmi rokov, keď na rozľahlých častiach pevniny zúrili požiare, informovala vo štvrtok stanica BBC.

„Borovice sú v súčasnosti ohňu dobre prispôsobené. Skameneliny dokazujú, že prírodné požiare zúrili už v najstarších borovicových lesoch a pravdepodobne ovplyvnili vývoj tohto významného stromu,“ tvrdí Howard Falcon-Lang z Londýnskej univerzity, ktorý fosíliu borovice objavil.

Vzorky sa zachovali ako drevené uhlie v skalách z kameňolomu. Fosílie majú iba niekoľko milimetrov. Pravdepodobne pochádzajú zo stromov pripomínajúcich borovicu lesnú, ktorá v súčasnosti rastie v rozľahlých oblastiach Škótska. Borovice dominujú lesom na severnej pologuli.

BBC
BBC

Najnovšie články