Foto: Unsplash

Nervové zakončenia v koži nie sú voľné ako sme si mysleli doposiaľ.

Bolesť je dvojsečná zbraň. Je nepríjemná, často ju nevieme zastaviť a v spoločnosti ju neustále pociťuje v priemere 1 človek z 5. Na druhú stranu je však potrebná pre prežitie človeka, má ochrannú funkciu a vyvoláva reflexné reakcie. Bolesť vnímame receptormi v koži na vnútorných orgánoch, ktoré informácie posielajú do centrálnej nervovej sústavy, ktorá vyvolá pocity známe každému z nás. Vedci však objavili celkom nový orgán, ktorý otvára dvere ďalšiemu výskumu. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Výskumníkom z Inštitútu Karolinska vo švédskom meste Solna sa podarilo objaviť nový zmyslový orgán, ktorý dokáže identifikovať mechanické poškodenie kože. O svojom výskume informovali v štúdii publikovanej v časopise Science.

Orgán je tvorený neurogliami, konkrétne Schwannovými bunkami pomenovanými podľa nemeckého zoológa Theodora Schwanna. Tieto bunky tvoria akýsi izolant, ktorý zrýchľuje prenos nervového signálu. V pokožke sú Schwannove bunky podľa švédskych vedcov usporiadané do akejsi mriežky a spoločne vytvárajú orgán, ktorý je citlivý na mechanické poškodenie kože, ako napríklad bodnutie, náraz či popáleninu. Nový orgán vedci objavili u myší, jeho prítomnosť u ľudí budú musieť vedci ešte preukázať. Podľa vyjadrenia neurobiológa Patricka Ernforsa pre National Geographic je však vysoko pravedpodobné, že sa nachádza aj v tele človeka.

Foto: Pixabay

Patrik Ernfors, profesor oddelenia lekárskej biochémie a biofyziky a vedúci štúdie, v tlačovej správe inštitútu tvrdí, že nový objav celkom mení medicínske chápanie bolesti. „Naša štúdia ukazuje, že vnímanie bolesti neprebieha iba v nervových vláknach kože, ale aj v tomto novoobjavenom orgáne. Ide o objav, ktorý mení naše chápanie mechanizmov fyzickej bolesti a môže priniesť nové poznatky v pochopení chronickej bolesti.“

Ako uvádza britský The Guardian, štúdia okrem iného popisuje aj to, ako nový orgán vyzerá. Podľa švédskych vedcov pripomína chobotnicu. Bunky sa síce nachádzajú pod vonkajšou vrstvou kože, tzv. epidermou, no ich dlhé výčnelky obalené okolo nervových receptorov siahajú až do epidermy. Doposiaľ sme nervové zakončenia v koži vnímali ako voľné či „holé“, no nový výskum ukázal, že to tak v skutočnosti nie je.

Foto: Pexels

Vedci experimentom vykonaným na laboratórnych myšiach dokázali, že minimálne mechanicky vyvolaná bolesť je vnímaná práve vďaka novoobjaveným Schwannovým bunkám v koži a nie nervovým receptorom, ako sme predpokladali doposiaľ. Ak totiž vedci zablokovali ich funkciu, vnímanie bolesti myší sa znížilo. Ak naopak bunky dráždili, vnímanie bolesti bolo intenzívnejšie. Experiment, budú musieť vedci preukázať aj u ľudí. Otázkou naďalej ostáva napríklad to, akým spôsobom Schwannove bunky prenášajú signál do nervových zakončení.

Uložiť článok

Najnovšie články