Foto: Screen (Youtube.com)

Tentoraz sa na časovej osi posunieme poriadne ďaleko do minulosti. Žralok, ktorého pred nedávnom objavili vedci, je doslova žijúcou fosíliou.

Vedci tentoraz objavili naozajstný unikát. Nejde totiž o žiadnu fosíliu, ktorej pozostatky by sa objavili pri archeologických vykopávkach. V portugalskom regióne Algarve sa totiž objavila žijúca legenda. Žralok, ktorý sa podľa všetkého za posledných 80-miliónov rokov vôbec nezmenil. A práve to z neho robí naozajstnú raritu. 

Žralok uhorovitý sa v súčasnosti zaraďuje medzi takmer ohrozené druhy, preto sa ho podarí chytiť len zriedkakedy. Vedcov však asi nikdy neprestane fascinovať. Napriek jeho nepredstaviteľne dlhej existencii na Zemi vedia o ňom len máločo. Jediné, čo môžu vedci s istotou povedať je fakt, že patrí medzi najstaršie žijúce živočíchy na tejto planéte. Keď sa ho však podarí zachytiť aj na video, je to naozajstný úspech.

Vedci sa snažia obmedziť lov tohto vzácneho živočícha

Ak je niečo ohrozené, treba to chrániť. Aspoň tak to vraví logika. Mnohí „milovníci prírody“ si to však vysvetľujú po svojom. Keď je niečoho málo, automaticky to stúpa na cene. A každý úlovok vzácneho živočícha im môže priniesť peknú sumu do vrecka. Našťastie je medzi nami ešte dosť zdravo uvažujúcich ľudí, ktorí vedia, že zachovanie biodiverzity má nevyčísliteľnú hodnotu. Žralok uhorovitý (Chlamydoselachus anguineus) dorastá do dĺžky približne 2 metrov a má viac ako 300 zubov, ktoré sú ostré ako žiletka. Prvýkrát ho popísal v roku 1884 bádateľ Garman, ktorý ho predstavil odbornej verejnosti. Tento druh žraloka sa vyskytuje v 700-metrovej hĺbke, a preto je ho veľmi ťažké študovať v jeho prirodzenom prostredí.

Vyzerá ako z iného sveta

1,5-metrového samčeka vedci objavili náhodou pri projekte, ktorého cieľom bolo zminimalizovať lovenie ohrozených druhov. Treba veriť, že tento nevšedný samec tak skoro nevyhynie. Keď prežil 80 miliónov rokov, bola by škoda, keby ho zničila naša generácia.

Pozri aj: More po hurikáne vyplavilo na pláž toto desivé a tajomné zviera. Ostré zuby, žiadne oči a nikto netuší, čo to vlastne je

unilad.co.uk
Príbehy
0
Komentovať (0)